Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

середа, 2 березня 2022 року

1 140 509 статей українською

142 573 зареєстровані дописувачі

3445 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

AASHO Road Test - Areal View.png

Дорожній тест AASHO (англ. AASHO Road Test) — серія натурних експериментів, виконаних Американською асоціацією державних службовців автомобільних доріг (AASHO) у 1958-60-х роках в Оттаві (Іллінойс). Мета експериментів — «вивчення поведінки дорожнього покриття та елементів конструкцій мостів під дією рухомого навантаження певної величини і частоти». Їх вважають першими натурними експериментами, у процесі яких досліджували, як автомобілі зношують та руйнують дорожнє покриття та мости. Результати експериментів використані при встановленні автомобільних податків та плануванні витрат на утримання доріг. Тест AASHO є найдорожчим за всю історію будівництва — 27 мільйонів доларів (271 млн у цінах 2021 року) і вважається найбільш амбітним дорожнім випробуванням ХХ століття. 126 вантажних автомобілів та сідлових тягачів з напівпричепами протягом 25 місяців і вдень і вночі, за будь-якої погоди безперервно курсували на тестових треках. За цей час авто 1 114 000 раз проїхали по кільцевих маршрутах і загалом подолали 17 млн миль (27,4 млн кілометрів). Проєктування дорожніх покриттів та мостів для автомагістралей США базуються на результатах тестів AASHO, багато інших країн світу також використали ці результати у своїх нормативних документах

Джеймс Мейс Джеймс Мейс (англ. James Earnest Mace; 18 лютого 1952, Маскогі, Оклахома, США — 3 травня 2004, Київ, Україна) — американський історик, політолог, публіцист, дослідник Голодомору в Україні, упорядник звіту комісії Конгресу США з вивчення Голодомору 1932—1933 років, професор Києво-Могилянської академії. У 1980-х роках — один з небагатьох вчених неукраїнського походження, що досліджував історію України. 1993 року переїхав в Україну. Запропонував запалювати свічки як символ пам'яті про померлих від Голодомору. 2005 року посмертно нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого.

Вибраний список

Отто Кретчмер Список підводників — кавалерів Лицарського хреста Залізного хреста містить прізвища німецьких офіцерів підводних човнів, у переважній більшості командирів субмарин, які в роки Другої світової війни були удостоєні найвищої військової нагороди Третього Рейху — Лицарського хреста Залізного хреста та його вищими ступенями. Загалом було відзначено 145 офіцерів та матросів цієї нагороди. Список впорядкований за категоріями, починаючи з двох кавалерів найвищої відзнаки Лицарського хреста Залізного хреста з дубовим листям, мечами та діамантами. Далі визначені п'ять офіцерів флоту — підводників, що були нагороджені Лицарським хрестом Залізного хреста з дубовим листям та мечами й 29 кавалерів Лицарського хреста Залізного хреста з дубовим листям.

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Російсько-українська війна (широке вторгнення; антивоєнні протести)
Російське вторгнення в Україну (2022)

2 березня в історії

Оригінальний постер фільму «Кінг-Конг» (1933)
Космічний апарат Піонер-10/Піонер-11
Послання до позаземних цивілізацій на «Піонерах», створене Карлом Саганом

Народилися

Шолом-Алейхем (1907)

Померли

Дієго-Гарсія
Алегорія тюльпаноманії
Сатирична ілюстрація походження людини від амеби

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа