Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Raindrop Cake (28130238005).jpg

…gdzie jada się kroplę deszczu (na zdjęciu)?

…który kościół katolicki w Baku nazywany był „polskim”?

…że produkcja krótkometrażowa Niech żyje król miała być początkowo prequelem filmu fantastycznonaukowego Iron Man 3?

…który bibliotekarz opisał blisko tysiąc nowych taksonów pluskwiaków?

…czym różnią się młode jałowce cuchnące od swych dorosłych odpowiedników?

…jaki wpływ na przyszłe państwo palestyńskie może mieć obszar mający 12 km²?

Wydarzenia

Zmarli: Abu Zajd Umar DurdaIwanka ChristowaSally Kellerman (na zdjęciu)Mark LaneganGary Brooker

Rocznice

1 marca: imieniny obchodzą m.in.: Albin, Dawid i Eudokia; dzień niepodległości Bośni i Hercegowiny, w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”; ostatni dzień karnawału
Okrągłe, dziesięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

BlackmailUSWindowCardOndra.jpg

Szantażbrytyjski dreszczowiec kryminalny z 1929 roku w reżyserii Alfreda Hitchcocka, nagrany w dwóch wersjach – dźwiękowej oraz niemej. Został zrealizowany na podstawie sztuki Charlesa Bennetta z 1928 roku. Adaptacji scenariusza dokonał Hitchcock. W rolach głównych wystąpili Anny Ondra, John Longden, oraz Donald Calthrop. Akcja filmu rozgrywa się w Londynie, w otoczeniu przedstawicieli niższej klasy społecznej. Alice White, miejscowa sklepikarka, zabija w obronie własnej usiłującego ją zgwałcić artystę malarza Crewe’a. Detektyw Scotland Yardu Frank Webber, narzeczony Alice, chcąc uchronić swoją ukochaną przed odpowiedzialnością karną, decyduje się na zrzucenie winy na drobnego kryminalistę przedstawiającego się jako Tracy, który był świadkiem zabicia malarza przez kobietę i zaczął szantażować parę. Szantaż – uważany za pierwszy brytyjski film dźwiękowy – w momencie premiery otrzymał entuzjastyczne recenzje od angielskich krytyków, którzy zwracali uwagę na umiejętne wykorzystanie przez reżysera nowej technologii dźwiękowej. Współcześni biografowie podkreślają, że Szantaż, mimo upływu lat, uchodzi za kamień milowy w historii kina – nie tylko z uwagi na zastosowanie dźwięku, ale również dzięki tematowi oraz stylowi. Niektórzy z nich oceniają film w kategorii pierwszego arcydzieła suspensu Hitchcocka. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Wanda Jakubowska (1907-1998).jpg

Wanda Jakubowska (ur. 10 listopada 1907 w Warszawie, zm. 25 lutego 1998 tamże) – polska reżyserka filmowa, scenarzystka, przedstawicielka socrealizmu w kinie polskim, dama Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W latach 30. XX wieku członkini Stowarzyszenia Miłośników Filmu Polskiego oraz Spółdzielni Autorów Filmowych. Jej debiut fabularny z tego okresu, Nad Niemnem według powieści Elizy Orzeszkowej, uchodzi za zaginiony. Po II wojnie światowej zdobyła międzynarodową sławę pionierskim filmem Ostatni etap o gehennie więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, nagrodzonym Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mariańskich Łaźniach. Kontynuowała tematykę obozową w swoich kolejnych trzech filmach. Znana jest też z propagandowej biografii Karola Świerczewskiego Żołnierz zwycięstwa oraz filmu dla dzieci Król Maciuś I na podstawie powieści Janusza Korczaka. Mimo słabości warsztatowej jej filmów, w twórczości Jakubowskiej odnajdywano jednak szczególny talent do przedstawiania ekranowych kobiet w sposób budzący sympatię widzów. Czytaj więcej…