Главна страна

С Википедије, слободне енциклопедије
Сјајан чланак

Небојша Глоговац

Небојша Глоговац са Надом Шаргин у представи Метаморфозе

Небојша Глоговац (Требиње, 30. август 1969 — Београд, 9. фебруар 2018) био је српски филмски, телевизијски и позоришни глумац.

Био је члан Дечје драмске групе Радио-телевизије Србије, а глумачку каријеру започео је у Атељеу младих у Панчеву. Године 1996. добио је стипендију од Југословенског драмског позоришта и улогу у представи Велика пљачка, у режији Дејана Мијача на сцени Атељеа 212. Када је био дете појавио се у телевизијској серији Приче из Непричаве, 1981. године. Прву филмску улогу остварио је 1993. године у краткометражном филму Реквијем за један сан у главној улози, а након тога исте године у драми Рај Петра Зеца, где је такође био један од главних глумаца. Након што је скренуо пажњу на свој таленат, добио је улогу у филму редитеља Горчина Стојановића, Убиство с предумишљајем (1995).

Играо је главне улоге у остварењима Убиство с предумишљајем, Буре барута, Небеска удица, Кад порастем бићу Кенгур, Клопка, Хадерсфилд, Жена са сломљеним носем, Бранио сам Младу Босну, Кругови, Равна гора и Устав Републике Хрватске. Вишеструко је награђиван за улоге у позоришту и на филму, а издвајају се Стеријина награда, Цар Константин у Нишу и Златна арена у Пули за најбољу мушку улогу.

Преминуо је после кратке и тешке болести, у Институту за онкологију и радиологију Србије у Београду, 9. фебруара 2018. године.

Добар чланак

Off the Wall (албум)

Омот албума

Off the Wall је пети студијски албум америчког извођача Мајкла Џексона. Објавио га је Епик рекордс 10. августа 1979. године, након Џексоновог наступа у филму „The Wiz“. Док су снимали филм, Џексон и продуцент Квинси Џонс постали су пријатељи тако да је Џонс касније унајмљен да ради са певачем на овом студијском албуму. Снимање песама је трајало од децембра 1978. до јуна 1979. године у Лос Анђелесу, Калифорнија. Џексон је сарађивао са великим бројем других текстописаца и извођача као што су Пол Макартни, Стиви Вондер и Род Темпертон. Сам је написао неколико песама укључујући и водећи сингл „Don't Stop 'til You Get Enough“.

Плоча представља званични раскид између Џексона и његове претходне издавачке куће, Мотаун рекордс. Песме са албума припадају различитим жанровима: фанк, диско, соул, рок, џез и поп. Џексонов вокални наступ је позитивно оцењен као и његов албум који му је донео прву Греми награду. Са издањем „Off the Wall“, Џексон је постао први соло извођач који је издао четири сингла са истог албума а да су ушли међу 10 најпродаванијих на топ-листи „Хот 100“. Албум је био комерцијално успешан. До сада је одликован 8 пута мулти-платинастим тиражом у Сједињеним Државама и продат је у више од 20 милиона копија широм света.

Сони рекордс је 16. октобра 2001. године објавио специјално издање албума. Скорашње оцене „Олмјузика“ и „Блендера“ су похвалиле албум због утицаја који је извршио и у 21. веку. Године 2003, албум је заузео 68. место листе „500 најбољих албума свих времена“ часописа „Ролинг стоун“. Национална асоцијација музичких трговаца је поставила албум на 80. место своје „Дефинитивне листе 200 најбољих албума свих времена“. Године 2008, „Off the Wall“ је уврштен у „Гремијеву кућу славних“.

Недавни догађаји

Вести

Џим Готфридсон
На данашњи дан

9. фебруар

Пожар на Нормандији
Занимљивости

Да ли сте знали

Гепард

Изабрана слика

Део мермерне скулптуре Аполон и Дафне, италијанског уметника Ђованија Лоренца Бернинија. Налази се у галерији Боргезе у Риму. (пуна величина: 6.287 × 4.505 *)

Део мермерне скулптуре Аполон и Дафне, италијанског уметника Ђованија Лоренца Бернинија. Налази се у галерији Боргезе у Риму.
(пуна величина: 6.287 × 4.505)

Википедија

Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на њој може мењати свако с приступом интернету.

Првобитна верзија пројекта започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године. Тренутно Википедија има више од 58,2 милиона чланака на 309 језика, од којих је преко 655.000 на српском.

Доприноси

Чланке на Википедији заједнички пишу добровољци широм света, а већину страница може да уређује свако ко има приступ интернету. Притом је неопходно поштовати правила и смернице које је усвојила заједница.

Постоје странице помоћи у којима је објашњено како се израђују нови или уређују постојећи чланци, како се отпремају и користе слике итд. У било којем тренутку можете да затражите помоћ.

Заједница

До сада је на Википедији на српском језику 299.650 корисника отворило налог, а од тога је 910 активно. Сви уредници су волонтери који удружују напоре у оквиру различитих тематских целина. Посетите Радионицу и сазнајте како и ви можете помоћи.

Дискусије и коментари о садржају чланака су добродошли. Странице за разговор користе се за размену мишљења и указивање на грешке како би се постојећи чланци побољшали и употпунили.