Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Cuniculus paca (8974356586).jpg

…czym paki (na zdjęciu) z hodowli różnią się od dzikich?

…adaptacją której sztuki byli zainteresowani Puccini i Verdi?

kto w XIX wieku wynalazł maszynę umożliwiającą piłowanie drewna lub kości słoniowej w spirale przy konstruowaniu fortepianu?

…dzięki któremu konstruktorowi w powietrze wzbiły się Wilgi, KrukiOrliki?

…wydrążone nasiona których roślin używano dawniej jako pudełka na zapałki?

…które studio animacyjne stworzyło serial Fantastyczna Czwórka z 1967 roku?

…że turecka naukowczyni doktoryzowała się dzięki pracy o Franciszku Potockim?

Wydarzenia

Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznychAustralian Open

Zmarli: Charanjit SinghWim JansenSzilveszter CsollányTadeusz BradeckiKetewan LosaberidzeThierry MuglerJacek TrznadelBarbara Krafftówna (na zdjęciu)Thích Nhất HạnhLouie AndersonHeidi BieblMeat Loaf

Rocznice

28 stycznia: imieniny obchodzą m.in.: Julian, Olimpia i Tomasz
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Labuan WWII-Memorial.jpg

Sandakańskie marsze śmierci – przymusowa ewakuacja alianckich jeńców wojennych więzionych w obozie jenieckim w Sandakanie na Borneo Północnym, przeprowadzona przez Cesarską Armię Japońską w 1945 roku, w ostatniej fazie wojny na Pacyfiku, zakończona eksterminacją ponad 99% jeńców. W styczniu 1945 roku, w związku z obawami przed aliancką inwazją oraz zniszczeniem lotniska, przy którego budowie pracowali jeńcy, dowództwo japońskiej 37. Armii postanowiło przenieść jeńców na zachodnie wybrzeże protektoratu. Ze względu na fakt, iż alianci panowali na morzu i w powietrzu, ewakuacja została przeprowadzona drogą lądową. Pierwsza grupa jeńców wyruszyła z Sandakanu 28 stycznia, druga – 29 maja, a trzecia – 15 czerwca. Przemarsz przez bagna i pokryte gęstą puszczą góry zamienił się w „marsz śmierci”, podczas którego Australijczycy oraz Brytyjczycy masowo ginęli z wyczerpania lub z rąk strażników. Ostatecznie zamiast do odległego o 400 km celu – Tuaran, jeńcy dotarli tylko do Ranau na 250. kilometrze szlaku. Niezdolnych do marszu pozostawiono w Sandakanie, gdzie wszyscy zmarli z głodu i chorób lub zostali zabici przez strażników. Niemal wszyscy jeńcy, którym udało się dotrzeć do Ranau, także zmarli lub zostali wymordowani. Spośród 2434 Australijczyków oraz Brytyjczyków, których więziono w Sandakanie, przeżyło zaledwie sześciu. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Stolperstein für Emanuele Balbo Bertone Di Breme (Torino).jpg

Mord na włoskich generałach w Kuźnicy Żelichowskiejzbrodnia wojenna popełniona przez żołnierzy Waffen-SS 28 stycznia 1945 roku we wsi Kuźnica Żelichowska. Jej ofiarą padło sześciu włoskich generałówjeńców wojennych, więzionych uprzednio w Oflagu 64/Z w Antoniewie. W styczniu 1945 roku, w związku ze zbliżaniem się Armii Czerwonej, jeńców z Oflagu 64/Z ewakuowano pieszo w głąb Niemiec. Po drodze siedemnastu niezdolnych do marszu włoskich oficerów, niemal wyłącznie generałów, pozostawiono za zgodą dowódcy konwoju w Kuźnicy Żelichowskiej. Zostali oni jednak zadenuncjowani przez niemieckiego podoficera, który wydał ich w ręce przemieszczającego się w pobliżu oddziału SS. Niemcy zmusili jeńców, aby wraz z nimi wyruszyli w dalszy marsz. Sześciu włoskich generałów, którzy z racji podeszłego wieku i złego stanu zdrowia nie byli w stanie nadążyć za kolumną, zostało zastrzelonych. Czytaj więcej…