Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

La visita del fraile por Francisco de Goya.jpg

…którą zbrodnię Francisco Goya zilustrował na obrazach Odwiedziny mnicha (na ilustracji)Wnętrze więzienia?

kto jest prezesem Warner Bros. Pictures?

…że na Grenlandii występują cynamonowe grzyby?

gdzie w Tarnowskich Górach Mickiewicz zastąpił Bismarcka?

…dlaczego Marian Świderek spalił wyniki swoich prac badawczych?

…co mieści się w portierni siemianowickiego pałacu Donnersmarcków?

…do obsługi których londyńskich autobusów przywrócono zawód konduktora?

Wydarzenia

Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznychAustralian OpenActivision Blizzard

Zmarli: Barbara KrafftównaThích Nhất HạnhLouie AndersonMeat LoafElza SoaresHardy KrügerHans-Jürgen DörnerGaspard Ulliel (na zdjęciu)Anatolij NowikowDavid CoxFrancisco GentoIbrahim Boubacar KeïtaRink Babka

Rocznice

23 stycznia: imieniny obchodzą m.in.: Emerencja, Ildefons i Uniemir
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Drimia maritima - Sea onion 01-3.jpg

Drimiarodzaj roślin z rodziny szparagowatych. Obejmuje około 100 gatunków występujących w Afryce, południowej Europie oraz południowej Azji, na obszarach sezonowo suchych lub półpustynnych. Wiele gatunków kwitnie późną wiosną lub latem, niezależnie od pory opadów deszczu na danym obszarze. Niektóre gatunki tych roślin są stosowane od starożytności do celów leczniczych, w szczególności do leczenia chorób układu krążenia, z uwagi na zawartość glikozydów nasercowych. Przepis na stosowaną do czasów współczesnych miksturę na kaszel sporządzaną z cebul urginii morskiej, octu i miodu przypisuje się Pitagorasowi. Pitagoras zalecać miał również wieszanie całej rośliny przed drzwiami domu wiosną w celu ochrony przed złymi duchami i niepożądanymi gośćmi. Tradycja ta przetrwała w Grecji do czasów współczesnych. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Haematopus chathamensis, Rangatira, Chatham Islands 2.jpg

Ostrygojad krótkodzioby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny ostrygojadów. Występuje na czterech spośród wysp Chatham, tym samym jest endemitem Nowej Zelandii. Uznawany za zagrożonego wyginięciem nieprzerwanie od 1988 roku. Dzięki przygodnym, nieskoordynowanym jeszcze działaniom ochronnym pod koniec lat 90. XX wieku oraz programowi ochrony gatunku prowadzonemu w latach 2001–2011 liczebność populacji wzrosła i ustabilizowała się. Po raz pierwszy gatunek opisał Ernst Hartert w 1927 roku. Długość ciała wynosi 47–49 cm, masa ciała – średnio 540 g u samców i 640 g u samic. Ostrygojady krótkodziobe są nieco mniejsze od ostrygojadów zmiennych. W upierzeniu nie występuje dymorfizm płciowy, płeć można odróżnić u ptaków przebywających w parach – samice są nieco większe i z dłuższym dziobem. Nie występuje sezonowa zmienność w upierzeniu. Ostrygojady krótkodziobe żerują zarówno za dnia, jak i w nocy, szczególnie w dobrym świetle księżyca. Pokarmu szukają wyłącznie w strefie pływów, głównie przy niskim stanie wód odsłaniającym dno w strefie nerytycznej. Brodzą w wodzie sięgającej najwyżej do górnej części skoku. Zdobycz mogą przenosić w spokojniejsze miejsce, by uniknąć odebrania im jej przez inne drapieżniki. Czytaj więcej…