Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

середа, 5 січня 2022 року

1 130 785 статей українською

140 277 зареєстрованих дописувачів

3197 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Italian front (World War I).jpg

Італі́йський фронт Пе́ршої світово́ї війни́ ― один з фронтів Першої світової війни. На Італійському фронті бились війська Королівства Італія та союзних їй держав (англійські, французькі, американські) проти військ Австро-Угорщини й Німеччини. Бойові дії на Італійському фронті тривали з травня 1915 року до листопада 1918 року. Італійський театр воєнних дій розташовувався вздовж усього австро-італійського кордону, від Трентіно до Адріатичного моря. Попри те, що Королівство Італія було членом Троїстого союзу, з початку війни вона зберігала нейтралітет, а 1915 року після тривалих вагань вступила до світової війни на боці Антанти. Головним фактором вступу Італії до війни на боці Антанти стало бажання провести значні територіальні зміни за рахунок Австро-Угорщини. Після вступу до війни італійське командування планувало провести потужний наступ углиб території Австрії й захопити низку важливих міст, однак невдовзі бойові дії на Італійському театрі воєнних дій набули позиційного характеру, аналогічних тому, що відбулося раніше на Західному фронті. 1915 року наступальна ініціатива була на боці Королівства Італія, однак італійське командування не змогло здійснити вдалий наступ. 1916 року австро-угорська армія завдала поразки італійській армії у битві під Трентіно, однак італійська армія завдяки допомозі союзників зуміла зупинити просування противника. 1917 року італійська армія здійснює успішні літні операції, однак восени зазнає нищівної поразки при Капоретто й відступає на 70-110 км вглиб Італії. Весь 1918 рік Королівство Італія відновлювалось після розгрому при Капоретто й восени 1918 року змогло перейти у наступ, розгромивши австрійську армію, що наполовину розпалась. 3 листопада 1918 року бойові дії на Італійському фронті завершились.

Дорофєєва Надія Володимирівна Наді́я Володи́мирівна Дорофє́єва (нар. 21 квітня 1990(19900421), Сімферополь, Українська РСР) — українська співачка, авторка пісень, блогерка, акторка, дизайнерка. Здобула популярність як учасниця гурту «Время и Стекло» (2010—2020), який був створений під керівництвом Потапа. У складі гурту найбільш відомими піснями стали: «Имя 505» (понад 240 мільйонів переглядів на YouTube), «Тролль», «На стиле», «Навернопотомучто». Єдиний україномовний сингл гурту — «Дим» — увійшов до трійки найпопулярніших україномовних музичних відео на YouTube. У складі гурту «Время и Стекло» неодноразово ставала лауреаткою та номінанткою українських національних музичних премій «Золота жар-птиця», YUNA, M1 Music Awards. У 2019 році вперше, як сольна виконавиця, отримала нагороду музичної премії YUNA у номінації «Найкращий відеокліп» за дуетну пісню з Дмитром Монатиком «Глубоко». У 2020 році почала сольну кар'єру під псевдонімом Dorofeeva. За підсумками 2021 року увійшла до 100 найвпливовіших жінок України за версією журналу «Фокус» (на 85 місці).

Вибране зображення

서울 선릉과 정릉 선릉(성종대왕릉) 동측무석인 측면 미술 2005년(출처 국립문화재연구소).jpg
Статуя військового чиновника і коня на гробниці Сонджонга в Солен, Південна Корея. Ця статуя була встановлена в 1495 році як споруда гробниці.

Вибраний список

Богомол У фауні Європи відомо понад 40 видів богомолів (за різними оцінками від 35 до 41), яких відносять до 8 родин та 17 родів. Найпоширенішим видом є богомол звичайний, найбагатшою родиною є Amelidae, а родом — Ameles. Видовий склад богомолів небагатий, у помірній зоні трапляється переважно богомол звичайний, більшим є різноманіття на узбережжі Середземного моря та його островів. 8 видів зустрічаються лише на Канарських островах (причому 7 — їхні ендеміки), без них число видів ледве перевищує 30.

Низка видів є рідкісними, занесеними до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи або до природоохоронних переліків окремих країн. Вимерлими вважаються види Pseudoyersinia brevipennis та Ameles fasciipennis. Багато видів родини Amelidae поширені локально та знаходяться під загрозою через господарську діяльність людини.

Фауна богомолів Європи вивчена достатньо добре, у XXI столітті описаний лише один вид Ameles paradecolor, тому відкриття нових видів для науки в регіоні малоймовірне. Проте для низки родів, зокрема Ameles, Pseudoyersinia, Rivetina, можливі коливання кількості видів через перегляд таксономічних відносин між популяціями. Також через потепління клімату змінюються ареали видів, відбувається розселення європейських богомолів до неохоплених ними раніше територій, а також вселення нових видів з Північної Африки та Азії.

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Війна на сході України • Ситуація в Казахстані
Космічний телескоп Джеймса Вебба

5 січня в історії

Південний фасад Opéra Garnier
Лицьова сторона 100-карбованцевої банкноти Української Народної Республіки 1918 р. Автор Георгій Нарбут

Народилися

Умберто Еко (2005)
Хуан Карлос (2007)

Померли

Історичний спецвипуск

Jan Amor Tarnowski.PNG
Одеса у вогні

Розпочався Місячник 3500+, триває конкурс статей «Вікіпедія для школи»

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа