Webinář
WordPress Technické SEO

Řekl vám konzultant co máte udělat, ale neřekl vám jak?

Ukáži vám konkrétní postupy, jak řešit jednotlivé části technického SEO

5

dní

10+

hodin informací

5

webinářů

Vy víte co. Já vám řeknu jak.

O SEO je napsáno mnoho stránek a článků plných informací. 95% z nich vám vysvětlí, proč je něco důležité udělat a že si tím zvýšíte návštěvnost, pozice, konverze a podobně. 

A je to správně, protože znalosti jsou důležité. Ale druhá strana mince jsou dovednosti. Teorie v praxi nestačí, podstatná je realizace.  

Mým oborem je WordPress. Pracuji s ním každý den a běžně se dostávám do kontaktu s požadavky na zapracování úprav souvisejících s doporučeními od konzultantů. 

Vyhledávače

SEO je optimalizace stránek pro vyhledávače a tím dominantním je Google. Ve webináři budu ukazovat zpracování požadavků, jenž souvisí právě s Google.

Peníze

Samozřejmě, že o peníze jde až v první řadě. A správně optimalizovaný web vám bude vydělávat více, než web, na kterém se žádné úpravy neudělaly.

Návštěvníci

Pro návštěvníky by měl být web lehce dohledatelný, přehledný a snadno použitelný.
Některé postupy vám tak nevylepší pozice ve vyhledávačích, ale pomohou udržet návštěvníky.

Proč se zúčastnit webináře?

?

Jste majitel webu, nebo eshopu? Řešíte SEO a chcete si dělat úpravy sám, nebo chcete získat přehled o možnostech, jaké WordPress v SEO má? Jste webmaster, kodér, nebo programátor, který dostává každý den požadavky od konzultantů na úpravy webu, tak aby co nejvíce odpovídal doporučením od vyhledávačů? A samozřejmě, pokud jste konzultant zabývající se SEO, tak by jste měl vědět, jaké technické možnosti má konkrétní řešení a zda netrváte na něčem, co nelze ve WordPressu vyřešit, nebo by to bylo příliš nákladné. Ne všechny informace najdete na internetu. Řada z nich vychází z praxe a 99% kurzů, webinářů, nebo článků nejdou do hloubky, ale pouze klouzají po povrchu.

?

Lektor: Vladislav Musílek

Vladislav je dlouholetým WordPress vývojářem, 
se značnou zkušeností především s e-shopy
postavenými na WooCommerce.

Více než sedm let se dělí o své znalosti na blogu Musilda.cz.

Založil a provozoval stránku Toret.cz, specializovanou na
vývoj a prodej modulů pro WooCommerce a české prostředí. 

Pravidelně se účastní českých WordCampů s přednáškami, 
nebo workshopy, především o WooCommerce.

5

dní

Webinář se bude konat od 10.8.2020 do 14.8.2020

Vysílání bude nahráváno a bude možné jej sledovat ze záznamu

5

webinářů

Program webináře

Robots.txt

Vytvoření souboru, pravidla pro procházení, blokování procházení, editace. Dozvíte se, proč by se měl soubor používat, kde jej naleznete, co je potřeba v něm mít. 

Ukážeme si, jak je možné soubor upravit, jak vám může soubor pomoci a na co si dát pozor. 

Tvorba obsahu ve WordPressu

Popis toho, jak WordPress generuje obsahové stránky, jak je zobrazuje a jaké jsou odlišnosti. 

Rozdíl mezi detailem stránky nebo příspěvku, hlavní stranou, stranou s příspěvky, co jsou archívy a jak jsou generovány. Vytváření vlastních typů obsahu a jejich použití na webu. 

Tvorba obsah je jednou z důležitých součástí SEO a aby jste mohli připravit tu nejlepší strategii, musíte nejprve pochopit, jaké máte možnosti a jaké jsou limity. 

Struktura obsahu stránek

Struktura obsahu stránky je velmi důležitá a jsou jisté odlišnosti v tom, jaké jsou možnosti pro strukturování nadpisů, výpisu, výsledků vyhledávání a podobně. 

Často se stane, že na stránce není žádný h1 nadpis, nebo jich tam je více. Je to zapříčiněno tím, že tvůrci webu neví, jak WordPress přistupuje ke zobrazení stránky. 

Vysvětlíme si, jak jsou získávána data pro nadpisy, popisy kategorií a kam je šablony mohou a nemohou umisťovat.

Struktura url

Způsob, jakým WordPress sestavuje url, jak lze nastavit trvalé odkazy, vytváření vlastních struktur v url a případné změny ve stávajících.

Vysvětlím vám, kdy je a kdy není dobrý nápad odstraňovat z url části, jako například /kategorie/, což bývá častý požadavek.

Interní odkazy

Odkazy jsou jedním ze základních prvků vašeho webu a nevyplatí se podceňovat práci s nimi. A jediné odkazy, nad kterými máme stoprocentní kontrolu jsou ty interní. 

Zaměříme se na tvorbu interních odkazů pomocí vkládání do obsahu, vytváření souvisejících příspěvků, seznamů odkazů pod články a dalších prvků. 

Ukážeme si, jak využít různé pluginy k prolinkování automatickému i manuálnímu. Výhody i nevýhody řešení, které použijete. 

Vytvoříme si vlastní nástroj na prolinkování různého obsahu pomocí výborného pluginu Advanced Custom Field

 

Přesměrování

Jaké jsou typy přesměrování, kdy je jaký typ vhodný a kdy vám může spíše uškodit. 

Nastavení přesměrování pomocí htaccessu, php, nebo pluginů. Popíšeme si možnosti, které máme, když potřebujeme přesměrovat stránku. Nastavíme logování změn url adress, aby bylo možné mít k dispozici historii.

Na co si dát pozor a jak postupovat, když přecházíte na WordPress z jiného systému a nemůžete z nějakého důvodu dodržet stejnou strukturu url adres. 

 

404

Co znamená chyba 404 a jaký je rozdíl když WordPress zobrazí „Nic jsme nenašli“, nebo načte stránku 404. 

Jak je stránka pro 404 ve WordPressu generována a jak ji upravovat, aby jste ji dokázali využít ve svůj prospěch. 

Sledování a logování 404 dotazů, jejich analýza a následné přesměrovávání na jiné stránky. Automatické přesměrovávání na určenou stránku podle vytvořených pravidel.

Broken links

Broken links jsou odkazy, jenž z nějakého důvodu přestaly fungovat. Většinou je to protože neexistuje cílová stránka, na kterou odkaz webu. 

To vám může nejen zvyšovat míru opuštění webu, ale zároveň to snižuje úroveň prolinkování stránek. 

Ukáži vám, jak jednoduše takové odkazy dohledávat, logovat a opravovat. 

Obrázky

Obrázky jsou podstatná část internetových stránek a jako takovým se jim má věnovat náležitá péče. Což se ale neděje a většinou jsou nahrány a dále se s nimi nepracuje. 

Ve WordPressu můžete obrázkům přidávat název, titulek a alt, což pomáhá vyhledávačům jednoduše pochopit, co na obrázku je. 

Velkým problémem je změna názvu souboru obrázku, protože ta se z administrace WordPressu změnit nedá. Proto použijeme nástroj, který to umí automaticky, hromadně, nebo manuálně. 

Vysvětlíme si, jak používat sitemapy pro obrázky, tak aby o nich vyhledávače věděli co nejdříve.

Meta tagy

Meta tagy jsou html značky, které se nalézají mezi tagy head a pomáhají vyhledávačům a sociálním sítím identifikovat co se na stránce nachází. 

Některé z nich WordPress generuje již v základu a jiné zase musíme do kódu stránky dplňovat. 

Ukážeme si, které z nich se používají v jakých případech a co znamenají. Řadu z nich je možné doplnit pomocí pluginů, ale některé můžete rovnou umístit do kódu stránky. 

Interní vyhledávání

Jak WordPress vyhledává v obsahu a zobrazuje výsledky. 

Využití našeptávačů ve vyhledávacích formulářích, generovaní stránek s výsledky. 

Úpravy vyhledávání, zlepšení relevance výsledků, omezení na různé druhy obsahů a nasazení strukturovaných dat pro vyhledávání. 

Strukturovaná data

Strukturovaná data jsou části kódu, jimiž můžeme vyhledávači předat doplňkové informace, jenž dále rozšiřují obsah, který se na stránce nalézá


Google tato data často využívá k zobrazení dat ve formátu, jenž váš výsledek v serpu může odlišit od ostatních.

Díky tomu se ze strukturovaných dat stalo velké téma a existuje mnoho pluginů, jenž strukturovaná data do stránky generují. 

My se budeme věnovat především tomu, jak vypadá kód, jenž je do stránky nutné generovat a které pluginy SD podporují.

Na závěr této části vám ukáži, jak si vytořit vlastní řešení pro definování strukturovaných dat pomocí pluginu Advanced Custom Fields.

Měření a napojení

Co neznáme, nemůžeme mít pod kontrolou. A proto je součástí technického SEO i napojení na nástroje, které jsou k dispozici a pomohou vám s dosažením co nejlepších výsledků vašich stránek. 

Nástroje jako Google Analytics, GTM, Search Console, Seznam Webmaster, Bing Webmaster Tools.

Nazapomeneme ani na české Collabim a Semor. 

Přestože Adwords a Sklik přímo nesouvisí se SEO, tak často se požadavky od marketingových agentur na propojení spojují a proto si ukážeme, jak na WordPress nasadit měření konverzí Skliku a Adwords. 

 

Indexace

V tomto tématu se dotkneme toho, jak urychlit indexaci vašeho obsahu a říci Google a Seznamu, že máte nový obsah, jehož by si měl všimnout. 

Podíváme se na kontrolu indexace a řekneme si, jaký obsah nemá smysl indexovat a proč. 

 

 

Sitemapy

Tohle bude hodně o pluginech.

Všichni asi znají plugin Yoast SEO a jeho vygenerovanou sitemapu. Ukážeme si, jaké jsou další pluginy pro vygenerování xml sitemapy, jak z ní vyloučit určitý obsah a jak připravit xml sitemapu pro obrázky. 

Kromě xml souborů, které se používají pro vyhledávače, se podíváme na tzv. mapy stránek, které mohou pomoci vašim návštěvníkům při orientaci na webu.  

Vícejazyčné weby

Více jazyčné weby lze postavit ve WordPressu několika způsoby. Ukážeme si, jaké máte možnosti při vytváření jazykových mutací stránek, jak nastavit strukturu url, co je hreflang a hlavně, jak všechno přeložit. Ale úplně všechno, takže kromě obsahu stránek i řetězce, které jsou v kódu, jak lokalizovat taxonomie, média a url. 

Nakonec se podíváme na vytvoření sitemapy pro více jazyků. 

AMP

AMP je způsob zobrazování stránek, který má zvýšit rychlost jejich načtení a Google se jej snaží zvýhodňovat oproti stránkám, které jej nemají nasazený. 

Týká se především mobilů a vše co vám pomůže zlepšit návštěvnost, nebo vám dá výhodu v Google před ostatními, se vyplatí minimálně zvážit. Ukážeme si, jak AMP nasadit i na vaše stránky.

Eshopy

Na závěr si necháme eshopy. Velká část témat se týká i eshopů, ale ty mají svá specifika. 

Jedním z nich je filtrace. Můžete mít tisíce produktů, které mají stovky vlastností a chcete umožnit zákazníkům, aby našli ten správný. A zároveň to ale chcete umožnit i vyhledávačům. Filtraci se budu podrobně věnovat. 

Kanonizace – v eshopech je množství stránek, které mohou z pohledu Google vypadat jako duplicitní. Podíváme se i na kanonizaci. 

Související produkty, navyšovací prodej a další generované části stánek, zvyšující prolinkování eshopu.

Srovnávače zboží a sociální sítě sice nesouvisí s technickým SEO, ale stejně jako u PPC to bude jeden z požadavků, který od marketingové firmy dostanete. Takže se podíváme i na to, jak technicky zvládnout tuto část. 

Nestihnete
vysílání?

To vůbec nevadí, protože budete mít možnost shlédnout všechny části z videí, která najdete ve vašem účtu zde na musilda.com

Jak je webinář dlouhý?

Webinář je rozložen do pěti tématických bloků o délce přibližně 2 hodiny. Celkem bude natočeno 5 částí. 

 

Pro koho je webinář vhodný?

Webinář je připraven tak, aby pokryl celý rozsah činností, které vás v souvislosti s technickám SEO čekají. Je tedy vhodný jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. 

Webinář - WordPress Technické SEO

Online vysílání v týdnu od 10.8. do 14.8. 2020

Jak webinář zakoupím?

Cena webináře je 2 420 Kč vč. DPH a po kliknutí na tlačítko „Zakoupit“, se dostanete do pokladny, kde webinář zaplatíte. Platba je možná platební kartou, nebo online bankovním převodem.

Spolupracujeme