Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Drosera capensis bend.JPG

…które owady są zwykle posiłkiem rosiczek (na zdjęciu)?

…dlaczego czeskie Eldorado niszczeje?

kto w latach 1913–1930 był Wielkim Muftim Bośni?

…do czego odnosi się wzór monety o nominale ½ szekla?

…który rosyjski samolot jako pierwszy od samego początku prac powstaje z wykorzystaniem cyfrowych technologii projektowych?

kim jest najmłodsza osoba, która otrzymała nagrodę International Booker Prize?

Wydarzenia

Zmarli: János KornaiEdita GruberováColin Powell (na zdjęciu)Miguel de OliveiraLee Wan-kooWiktor Briuchanow

Rocznice

21 października: imieniny obchodzą m.in.: Celina, Jakub i Urszula
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Sara Oslo 2019 by Andreas-Jobst.jpg

Zwyciężczynie konkursów Letniego Grand Prix w skokach narciarskich – zestawienie zawodniczek, które przynajmniej raz odniosły zwycięstwo w konkursach indywidualnych bądź drużynowych Letniego Grand Prix kobiet w skokach narciarskich. Zawody Letniego Grand Prix w skokach narciarskich kobiet organizowane jest każdego lata przez Międzynarodową Federację Narciarską, w miesiącach pomiędzy lipcem a październikiem. Rywalizacja odbywa się na specjalnie przygotowanych do warunków letnich skoczniach pokrytych igelitem. Pierwszą edycję Letniego Grand Prix kobiet przeprowadzono w 2012 roku. Wszystkie oficjalne edycje Letniego Grand Prix kobiet w latach 2012–2019 zakończyły się zwycięstwem Sary Takanashi w klasyfikacji generalnej, w edycji z 2021 roku triumf odniosła Urša Bogataj. Takanashi jest również liderką klasyfikacji, jeśli chodzi o zwycięstwa w poszczególnych konkursach – zwyciężyła w 26 z 41 rozegranych konkursów indywidualnych. Do 2021 roku nie zorganizowano konkursu drużynowego kobiet. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Salina tragedy - 003.jpg

Zbrodnia w Dobromilu-Salinie – masowy mord na więźniach aresztu w Dobromilu dokonany przez funkcjonariuszy NKWD w ostatnich dniach czerwca 1941 roku, po rozpoczęciu niemieckiej inwazji na ZSRR. Masowe egzekucje odbywały się zarówno w dobromilskim areszcie, jak i na terenie kopalni soli „Salina” pod Lackiem. Miały wyjątkowo brutalny charakter, gdyż enkawudziści, chcąc zachować zbrodnię w tajemnicy, zamordowali część więźniów przy użyciu młotów i innych tępych narzędzi. Ofiarą masakry padło prawdopodobnie od 500 do 1000 osób, w większości Ukraińców oraz Polaków. Obok mieszkańców Dobromila i okolic w gronie ofiar znalazło się wielu więźniów doprowadzonych z Przemyśla oraz Mościsk. Zbrodnia w Dobromilu-Salinie była jedną z wielu tzw. masakr więziennych, dokonanych przez NKWD po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej. Czytaj więcej…