63 tipov ako si vybrať najlepší názov domény pre webstránku

[Všetko čo potrebujete vedieť o doménach] 63 užitočných tipov ako si vybrať najlepší názov domény, akú koncovku zvoliť, na čo si dať pozor, ako doménu propagovať, starať sa o ňu a chrániť ju.

názov domény

Predtým, než sa vaša WordPress webstránka stane oficiálne dostupná na internete, potrebujete si vybrať vhodný názov domény. Názov domény je ako meno vašej spoločnosti, preto si vyžaduje hlboké zamyslenie predtým, než sa preň rozhodnete.

Nech sa páči, spomínané tipy vychádzajúce z mojich skúseností:

Obsah

1. Zapamätateľný názov domény

Najlepší názov domény by mal byť ľahký na písanie. Dlhé vety so slovnými frázami môžu byť ťažké pre návštevníka aby správne zadal vaše meno domény. Pamätajte, že nesprávne zadaný názov domény presmeruje návštevníka na inú webovú stránku.

2. Nemusí sa rovnať názvu firmy

Jedna z vecí, ktorú treba zvážiť pri vyberaní názvu domény, je, či vyhovuje vášmu podnikaniu. Názov domény sa ale nemusí za každú cenu rovnať názvu firmy. Možete mať napríklad FinServices s.r.o., ale pre web sa vám bude zdať vhodnejšia financie.sk.

3. Použite kľúčové slová

Ak vaša firma ponúka konkrétnu službu alebo produkt, môžete ju zahrnúť do názvu. Napríklad ak ponúkate prenájom limuzíny, môžete si vybrať doménu PrenajomLimuzin.sk. Zahrnutie konkrétneho kľúčového slova uľahčuje ľuďom nájsť vaše webové stránky cez vyhľadávač. Inými slovami: použitie kľúčových slov v názve domény zvýši vaše SEO hodnotenie a taktiež návštevnosť vašej webstránky.

4. Zahrňte svoju polohu

Názvu domény môže obsahovať aj cieľovú oblasť. Napríklad, ak vaše podnikanie s limuzínami slúži v oblasti Bratislavy, môžete jej dať meno PrenajomLimuzinBA.sk. Táto možnosť je ideálna, ak je vaša firma miestna a chcete, aby vás miestni zákazníci ľahko našli.

5. Vyberte trvácne meno

Plánujete rozšíriť svoje podnikanie, aby ste v budúcnosti ponúkli viac súvisiacich služieb? Ak áno, mali by ste už dopredu premýšľať o správnom názve domény. Ak je vaša doména napríklad PrenajomSvadobnychLimuzin.sk, obmedzíte sa len na poskytovanie limuzínových služieb pre svadby. Ak plánujete v budúcnosti ponúknuť aj všeobecné služby prenájmu limuzín, budete nútení neskôr zmeniť názov domény.

Preto vždy používajte všeobecné kľúčové slovo, ktoré vám umožní rozšíriť podnikanie bez potreby zmeny domény. Nezabudnite, že zmena domény môže nepriaznivo ovplyvniť vaše celkové poradie vo vyhľadávaní a taktiež vás bude stáť dodatočné náklady.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.

6. Použite ju ako logo

Napríklad keď mám blog wp.sk, tak si radšej dám do loga wp.sk ako Vladimír Juroško. Návštevník si tak skôr zapamätá názov domény už po prvej návšteve a pri ďalšom googlení keď ho uvidí vo výsledkoch si ho bude vedieť priradiť.

7. Dajte do loga aj koncovku domény

Chcem aby si čitateľ pamätal celý názov domény aj s koncovkou – wp.sk. Zoberme si, že môžu existovať iné weby ako jurosko.com / jurosko.eu a čitateľ môže zabudnúť ktorý bol ten môj.

8. Pozor na čísla

Vyhnite sa číslám. Ak návštevník pozná doménu iba z počutia, nevie či sa píše 10tipov.sk alebo desattipov.sk.

9. Vyhnite sa pomlčkám

Ak máte doménu wordpress-blog.sk, návštevník môže omylom skúšať wordpressblog.sk. Taktiež sa vyhnite zdvojeným písmenám v názve, čo môže byť mylné.

10. Pozor na veľké písmena

Osobne sa snažím vyhýbať kombinovaniu veľkých písmen s malými. Podľa mňa je pre čitateľa prirodzenejšie (a zapamätateľnejšie) keď vidí v logu doménu v takom tvare, ako ju bude zadávať do prehliadača – wordpressblog.sk namiesto WordPressBlog.sk.

11. Diakritika?

Použitie diakritiky v názve webstránky je na vašom zvážení. Osobne sa tomu vyhýbam, ale samozrejme závisí to od konkrétnej situácie.

12. Buďte originálni

Namiesto generického názvu, ktorý sa mýli s inými doménami, skúste vymyslieť niečo originálne. Napríklad: namiesto pozickyludom.sk vymyslite brandový názov domény zltymelon.sk.

13. Uprednostnite krátky názov domény

Krátky názov domény je zapamätateľnejší. Robil sa výskum a v top 100 naj-navštevovanejších webov na svete mal najdlhší názov 12 znakov pričom väčšina mala do 8 znakov. Viď značky ako Google, Twitter a podobne.

14. Vyhnite sa hanlivým výrazom

Dajte si pozor na nevhodné/vulgárne výrazy. A to nielen v jazyku v ktorom vyberáte doménu, ale dajte si pozor aby názov neznamenal vulgarizmus ani v cudzích jazykoch.

15. Pozor na smiešne výrazy

Aby ste omylom neboli na smiech (ak to teda nebolo vaším zámerom). Viď napríklad analabs.com 😉

16. Píšte ju jednotne

Keď už máte vybraný názov domény, propagujte ho všade jednotne. Nemalo by sa stať že na facebook stránke ho máte juroško.sk, na instagrame wp.sk a na twitteri dokonca bez koncovky iba jurosko. Vaša doména je vaša značka.

17. Skúste generátor názvu

Ak nemáte predstavu o tom, ako vybrať vhodnú doménu, môžete použiť služby generátorov názvu domény. Pomocou generátorov domén získate návrhy na slová, ktoré sú k dispozícii. Pre slovenské názvy odporúčam generatordomen.sk.

Pre zahraničie sa mi osvedčili tieto generátory mena domény: Domainhole.com a leandomainsearch.com.

18. Pozor na gramatiku

Ak si nie ste istý, či je váš nápad gramaticky správne, tak si to radšej overte.

19. Pozor na preklepy

Pozor na preklepy z nepozornosti. Najmä pri samotnom kupovaní domény 🙂

20. Vyhláskujte si ju

Pre istotu si ju vyspelujte v angličtine, ak by ste ju potrebovali niekomu diktovať 😉

21. ORG pre organizácie

Koncovku .org by som zvolil pre organizáciu.

22. SK pre slovenskú firmu

Koncovka .sk sa mi zdá najhodnotnejšia pre slovenské publikum. Ľudia sú na ňu zvyknutí.

23. COM pre komerčný web

Koncovku .com by som zvolil pre nadnárodný komerčný web.

24. Zvážte kreatívnu koncovku

Zvážte použitie nejakej z množstva novo-vznikajúcich koncoviek. Ak si chcete založiť blog alebo osobnú webstránku, zvážte použitie originálnej koncovky ako .me alebo .blog.

Tip: Zoznam existujúcich koncoviek domén si pozerám tu.

25. Zahrňte koncovku do názvu

Zvážte zakomponovanie koncovky do názvu. Viď ako príklad osobný blog Matta Mullenwega, zakladateľa WordPressu. Ten zakomponoval do názvu domény svoje meno: ma.tt.

26. Pozor na ochranné známky

Overte si, či iná spoločnosť dané meno už nevlastní. Okrem rizika, že budete žalovaný za porušenie ochrannej známky, to môže viesť aj k iným nejasnostiam. Napríklad použiť názov wordpressblog.sk bez súhlasu je protiprávne, pretože slovo WordPress je ochranná známka.

27. Vyberte si ju podľa seba

V konečnom dôsledku odporúčam vybrať si z návrhov tú doménu, ktorá sa páči vám. Vy ju budete roky písať a hovoriť.

28. Vzbudzujte správne emócie

Markeťáci radia, že pri produkte je podstatné vzbudzovať správne emócie. Pokúste sa o to aj pri názve domény.

💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

29. Pravidlo jednej noci

Nešpekulujte zbytočne dlho nad vymýšľaním názvu. Pravidlo jednej noci hovorí, vyspite sa pred samotnou kúpou a pokiaľ sa vám ten nápad bude páčiť aj druhý deň tak neváhajte.

30. Pozrite si jej históriu

Pozrite si, či a akú má doména históriu na web.archive.org. Vyhnite sa doméne s nevhodnou históriou.

31. Skontrolujte si jej autoritu

V prípade, že má doména nejakú históriu, pozrite si jej autoritu cez moz.com.  Napríklad tento blog má v súčasnosti autoritu 16/100, pričom 100 sa považuje za najlepší výsledok.

32. Kontaktujte majiteľa

Ak sa vám páči doména, ktorá je už obsadená, skúste kontaktovať majiteľa s ponukou o kúpu. Robím to najmä ak vidím, že na doméne je web, ktorého obsah už dlhú dobu nebol aktualizovaný. Kontakt si nájdem na danom webe alebo cez službu who.is.

33. Vydražte si ju

Veľa dobrých názvov domén je už obsadených. Dobrá správa je, že veľa z nich je na predaj alebo vydraženie. Svetovo najväčší trh pre tieto služby je sedo.com. Pre slovenské a české domény odporúčam aj lokálny webtrh.cz.

34. Odchyťte si ju

Ak sa vám páči doména, ktorá je obsadená, môžete skúsiť odchyt exspirujúcich domén – nazývaný aj backorder. Napríklad služba domenolap.sk.

35. Overujte si ju cez dôveryhodnú službu

Odporúčam overovať si dostupnosť domén cez overeného providera, aby vám ju niekto náhodou neukradol. Ja to robím cez websupport.sk.

36. Kúpte si ju rovno s hostingom

Doménu si kupujem u rovnakého poskytovateľa ako mám hosting. Takto ju mám automaticky napojenú, čo mi šetrí čas.

37. Zabezpečte jej predlžovanie

Nastavujem si automatické predlžovanie domény, aby mi omylom neexspirovala.

38. Zaregistrujte si ju na seba

Ak chcete doménu vlastniť priamo vy a nie prostredníctvom hostingovej spoločnosti, staňte sa registrátorom.

39. Zvyšujte silu svojej domény

Keď už nejakú doménu vlastníte, rozvíjajte jej silu (rank) zlepšovaním SEO, linkbuildingom (získavaním spätných odkazov) a podobne.

40. Nemeňte ju

Dĺžka histórie domény je významný faktor pre google, preto ju zbytočne nemeňte.

41. Pozor na prenos domény

Ak potrebujete preniesť doménu k inému poskytovateľovi, dajte si pozor aby tento transfer prebehol správne a aby ste o ňu neprišli.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.

42. Nasaďte si ssl

SSL certifikát je dôležitý faktor pre SEO a bezpečnosť. V súčasnosti existuje aj bezplatný certifikát (letsencrypt.org), takže neexistuje žiadny rozumný dôvod prečo nemať web na https.

43. Rozhodnite sa či s www alebo bez

Rozhodnite sa, či sa vaša doména a web bude zadávať s www alebo bez a používajte to jednotne. Druhú verziu si nezabudnite presmerovať.

44. Zapnite si indexáciu

Čím skôr si dajte doménu a web indexovať.

45. Propagujte ju

Propagujte svoju doménu kde sa len dá. Hovorte o nej priateľom.

46. Zaregistrujte si sociálne siete

Po kúpe domény si čím skôr zaregistrujte fan page / skupiny / užívateľské mená na sociálnych sietiach aby vám ich niekto nevyfúkol.

47. Nastavte si ju ako emailovú koncovku

Je dobré nastaviť si doménu ako koncovku emailu, napríklad [email protected]. Pomôže to propagácii.

48. Dajte si ju do emailového podpisu

V emailovej vizitke mám nastavený link na môj blog a prináša mi to návštevnosť.,

49. Dajte si ju do vizitky

Pomôže mať názov domény aj v papierových vizitkách.

50. Pozor na penalizáciu

Vyhýbajte sa metódam (napríklad black hat seo), ktoré by mohli viesť k banu alebo penalizácii zo strany googlu.

51. Presmerujte si pôvodnú doménu

Nezabudnite si presmerovať pôvodné urlčky na nové aby ste neprišli o svoje pozíce v googli.

52. Nastavte si pekné url

Pozor na nič nehovoriace slugy tipu /wp.sk/p782/. Namiesto toho si nastavte pekné url ako wp.sk/wordpress-zalohovanie/.

53. Nastavte si domovskú stránku bez slugov

Optimálne je, keď je homepage bez blbostí za lomítkom. Napríklad čisté wp.sk namiesto wp.sk/home.php.

54. Vymyslite si k nej slogan

Je fajn vymyslieť si k nej vhodný slogan.

55. Nalinkujte si ju do profilov

Veľa sociálnych sietí a služieb umožňuje vložiť link na používateľovu webstránku. Využite to.

56. Už čoskoro

Pokiaľ na novej doméne už nemáte zobrazený web, zobrazte svojím návštevníkom aspoň ‚comming soon‘ stránku.

57. Využívajte subdomény

Nezabudnite, že k svojej doméne môžete bezplatne pridávať ľubovoľné pod-domény. Napríklad ja si môžem vytvoriť  pre účel predaja ebooku subdoménu ebook.wp.sk.

58. Zrýchlite si ju

Zrýchlite načítavanie webu, výrazne to pomáha zo SEO hľadiska.

59. Zaparkujte ju

Pokiaľ neviete ako danú doménu využiť, zaparkujte ju cez nejakú službu tipu sedo.com a zarábajte na nej.

60. Skontrolujte si whois záznamy

Pre istotu si skontrolujte či sú whois záznamy pre vašu doménu v poriadku. Zvážte, či a aké kontakty tam chcete uvádzať.

61. Zbavte sa jej ziskovo

Ak ste sa rozhodli, že doménu už nechcete, skúste ju predať alebo vydražiť skôr ako vám exspiruje.

62. Chráňte si ju

V prípade že potrebujete extra chrániť vašu značku, zakúpte si všetky ostatné rozšírenia domény a verzie s chybným označením. Týmto spôsobom zabezpečíte nasmerovanie návštevníkov na vašu webstránku. To zabráni vašim konkurentom oberať vás o návštevnosť. Viď ako príklad chybnú doménu gogle.com, ktorú má odkúpenú a presmerovanú spoločnosť Google.

63. Zaregistrujte si ju čím skôr

Akonáhle si vyberiete ten najlepší názov domény, odporúčam si ho čím skôr zaregistrovať. Vzhľadom k tomu, že sa rýchlo predávajú. Ja si domény kupujem cez môjho poskytovateľa webhostingu.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.

Wikipédia – ďalšie informácie o doménach

Internetová doména: sk.wikipedia.org/wiki/Doména_(TCP/IP)
Systém názvov domén (DNS): sk.wikipedia.org/wiki/Systém_názvov_domén
Doména najvyššej úrovne: sk.wikipedia.org/wiki/Doména_najvyššej_úrovne
Presne stanovené meno domény: sk.wikipedia.org/wiki/Presne_stanovené_meno_domény

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
5/5 - (37 votes)
Pomohol vám tento článok? Podporte nás prosím jeho zdieľaním. 👍
WordPress Návod v PDF

10 Komentáre

  1. Vladko, si mojim vzorom. Presne takto by mala vyzerať profesionálna stránka so zaujímavými radami a tipmi a navyše to všetko publikuješ úplne zdarma. Tvoja práca mi je veľmi sympatická a osobne si mi príkladom akým smerom sa mám pustiť. Dávam ti palec hore :).

    • Ďakujem veľmi pekne Milan. Toto je najkrajšia pochvala akú som kedy dostal:). Je pre mňa veľkým zadosťučinením keď vidím, že sú moje články užitočné.

  2. Sialene…. Robil som dve weby cez WordPress ale vsetko som mal pripravene a zakupene (od firemného informatika)…. Po tomto navode vsak za jeden vecer viem vsetko co potrebujem na start a prevadzku webu. Takto by mali vyzerat profesionalne sluzby…. Si brutal hacker….

  3. Pan Jurosko, jedna otazka. Viem nieco zistit o domene, ktora je pravdepodobne vymazana(majitel, spravca apod.)? Konkretne ide o domenu miriambrandis.com

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here

Info: Ak potrebujete zdieľať aj obrázok, môžete tak spraviť nahraním obrázka na stránku prnt.sc a vložením linku do komentára.