Ako hľadať WordPress šablónu (Návod)

V tomto článku na príklade môjho blogu ukážem ako hľadať WordPress šablónu. V článku ako si vybrať WordPress šablónu som si ujasnil aké požiadavky na šablónu mám a teraz preberiem samotné hľadanie.

Ako hľadať WordPress šablónu

Hľadanie na wordpress.org

Ako prvé som sa rozhodol pozrieť si základné úložisko šablón na wordpress.org. Nachádza sa tu množstvo kvalitných bezplatných tém. Ak tu nájdem vhodnú šablónu tak pre mňa nemá zmysel kupovať si inde platenú tému. Nižše uvádzam postup ako hľadať WordPress šablónu na wordpress.org:

1. Nastavím si správne filtrovanie

Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, máme tu viacero možností ako filtrovať tému. Tieto možnosti potrebujem efektívne využiť a správne si vyfiltrovať podmnožinu kandidátov na výhercu, pretože nemám čas prehliadať si všetkých existujúcich 4163 šablón.

Najskôr si skúsim pozrieť filtrovanie podľa popularity, pretože dedukujem že najkrajšie (a zároveň najkvalitnejšie témy) by mohli byť najpopulárnejšie medzi ľuďmi. Tu podľa obrázkov zoznamu šablón hľadám také, ktoré ma upútajú a postupne si ich otváram.

Témy z wordpress.org
Témy z wordpress.org

2. Pozriem si demo šablóny

Na detaile šablóny (viď obrázok nižšie) si kliknem na tlačidlo „Náhľad“ a pozriem si demo šablóny.  Tu si treba dať pozor, ako aj sami zistíte, v týchto demách šablón je málo ukážkového obsahu, takže sú skoro prázdne a ani zďaleka nevyzerajú ako na ukážkovom obrázku.

Preto si vždy pozriem, či nenájdem aj lepšie demo, a to pozretím domácej stránky témy (kliknutím na modrý link „Theme Homepage“), alebo hľadaním demo linku v popise šablóny (napríklad táto konkrétna ukážková šablóna to mala na konci popisu.

Detail šablóny
Detail šablóny

3. Pozriem si hodnotenie šablóny

Skontrolujem si, či má daná šablóna dobré hodnotenia. Prípadne si ich aj rozkliknem a pozriem si detaily hodnotení. Určite by som si nevybral šablónu, pri ktorej by veľa ľudí písalo, že im nefunguje správne.

hodnotenie šablóny
Hodnotenie šablóny

4. Pozriem si dátum poslednej aktualizácie

To je samo sebou že si nevyberiem nejakú dinosauriu tému, ktorá už nebola roky aktualizovaná. Pretože potrebujem aby správne fungovala s aktuálnou verziou WordPressu a aktuálnymi verziami prehliadačov.

Dátum aktualizácie šablóny
Dátum poslednej aktualizácie

5. Pozriem si počet aktuálnych inštalácií a fórum podpory

Počet aktívnych inštalácií mi indikuje, či je šablóna dobre spravená. Na WordPresse oceňujem, že nám zobrazuje aj počet aktívnych inštalácií, pretože podľa počtu stiahnutí by bolo ťažko dedukovať či ide o kvalitnú šablónu. Takto viem, že ak by bola téma nekvalitná alebo zastaralá, ľudia by si ju odinštalovali a nebol by taký vysoký počet aktívnych inštalácií.

Taktiež si pozriem aj fórum podpory, kde si všímam počet zaznamenaných problémov s témou, ale hlavne či a ako často reagujú na komentáre autori šablóny a či postupne zatvárajú jednotlivé vlákna ako vyriešené.

WordPress fórum podpory
WordPress fórum podpory

Prípadne si otvorím aj autora témy a pozriem si, či má viac šablón, prípadne pluginov. To môže indikovať úroveň jeho programátorskej seniórnosti.

6. Pridám si tému do obľúbených

WordPress uloženie témy do obľúbených

Postupne ako si pozerám jednotlivé šablóny, tak si ukladám tie ktoré sa mi pozdávajú do obľúbených (ak náhodou neviete, tak robí sa to kliknutím na srdiečko 🙂 ).

Týmto si získam bližší zoznam, plus mi zostávajú uložené na neskôr, čo považujem za praktické. Preto aj vám odporúčam vytvoriť si účet na wordpress.org. Mimochodom toto je môj účet, kde môžete vidieť ktoré témy sa mi páčia a ktoré pluginy sa mi zatiaľ najviac osvedčili.

ZÁVER: prehľadal som si úložisko tém wordpress.org, no žiadna z bezplatných šablón nespĺňa dostatočne moje požiadavky. Preto si idem pozrieť ponuku platených šablón na 2 najznámejších úložiskách – Elegant themes a Themeforest.

Hľadanie na Elegant themes

Ako hľadať WordPress šablónu na elegantthemes.com – to je pomerne jednoduché. Na Elegant themes aktuálne vidím 88 šablón. Ich hlavným ťažným koňom je multifunkčná téma Divi, ktorú používam na viacerých projektoch. Hodnotím ju pozitívne, dá sa pekne prispôsobiť a má prepracovaný skládač stránok (page builder / composer).

Elegant themes
Elegant themes

ZÁVER: Našiel som tu zopár kandidátov, no rozhodol som sa ešte pozrieť na najväčšie úložisko tém – Themeforest.

Hľadanie na Themeforest

Themeforest obsahuje až vyše 7800 WordPress šablón. Je pre mňa nereálne pozrieť si ich všetky, preto si potrebujem správne nastaviť filtrovanie a dostať sa k témam, kde by sa mohla nachádzať tá vyvolená.

Preto vám ukážem ako hľadať WordPress šablónu na themeforest.net:

Rozkliknem si kategórie filtra:

Themeforest kategórie filtra
Themeforest kategórie filtra

1. Nastavenie kategórií filtra

Nejdem popisovať všetky kategórie, ale v skratke kategória „Creative“ slúži najmä pre dizajnérske a kreatívne spoločnosti, „eCommerce“ pre eshop, „BuddyPress“ pre sociálnu sieť a ostatné považujem za pochopiteľnejšie.

V mojom prípade sa hodí kategória „Blog / Magazine“. Po zvolení sa mi daná kategória uložila do filtra. Tu je jeden chyták – odznova si rozkliknem položku kategórie a teraz tu nájdem na výber ešte bližšie kategórie. Pre mňa sa najviac hodí podkategória „Personal“, tak som si ju zvolil.

2. Nastavenie kompatibility šablóny

Zostáva mi na výber vyše 700 šablón, čo je stále veľa. Avšak viem, že plánujem mať v budúcnosti multijazyčný blog. Preto si rozkliknem filtrovacie kritérium „Compatible with“ a zvolím si WPML (plugin na podporu multijazyčnosti). Podobným spôsobom si tu môžte zvoliť napríklad WooCommerce (pre eshop), Visual Composer (najlepšie hodnotený skládač stránok), BuddyPress (sociálna sieť) a podobne.

Themeforest - podpora šablóny
Themeforest – podpora šablóny

 

Už mi zostáva iba nastaviť si radenie výsledkov. Mňa láka radenie podľa najlepšie predávajúcich (best sellerst), najlepšie hodnotených, alebo aj najnovších.

3. Prezeranie dema šablóny

Keď mám všetko nastavené, začnem si prechádzať listom šablón a postupne si pozerám ich dema a podrobnosti. Všímam si rovnaké veci, ako som spomínal už vyššie. TIP: keď si nadídem nad ikonu šablóny, zjaví sa mi možnosť „Live Preview“ cez ktorú si môžem rovno otvárať dema šablón:

Themeforest - live preview
Themeforest – live preview

4. Ukládanie do obľúbených šablón

Ako som spomínal, podobný spôsob prezerania – to znamená pozriem si autora témy, jej hodnotenia, komentáre a podobne. Taktiež odporúčam vytvoriť si aj tu používateľský účet a ukladať si šablóny, ktoré vás zaujali. Ceny sú v dolároch, takže v eurách to je o niečo menej (povedzme, že 50 $  je približne 46 €).

Ako hľadať WordPress šablónu – Záver

Mne sa nakoniec najviac páčila téma z themeforestu, tak som sa rozhodol kúpiť si ju. Článok ako hľadať WordPress šablónu nie je myslený ako jediný správny postup výberu šablóny, skôr som chcel iba načrtnúť ako sa to môže robiť.

Taktiež niektoré kritéria, ktoré som vymenoval, nie sú prísne deterministické => ak ich aj téma nespĺňa neznamená to automaticky, že je zlá. Skôr by som ich bral ako indikátory, ktoré dokopy naznačujú, či je pre nás daná šablóna najvhodnejšia. Ak máte svoje vlastné tipy a postupy pri výbere šablón, budem rád ak sa s nimi podelíte v komentároch.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
5/5 - (27 votes)
Pomohol vám tento článok? Podporte nás prosím jeho zdieľaním. 👍
WordPress Návod v PDF

5 Komentáre

  1. […] premyslené, tak budem pokračovať ďalej na samotné hľadanie šablóny. Ale to si nechám do ďalšieho článku ;). Dúfam že vám tento článok niečo priniesol, či už ste začiatočníci vo WordPresse […]

  2. Super článok! Akú si si nakoniec vybral na Themeforeste šablónu. Práve riešim výber šablóny a potrebujem hlavne rýchlu šablúnu, ale vizuálne pestrú. Vďaka.

    • Ahoj Milan, ďakujem za pochvalu. Na weboch, ktoré robím, najčastejšie používam šablónu Divi. Z themeforestu šablónu Avada. Obe sú rýchle a vizuálne pekné. Pre tento blog som si vybral šablónu, ktorá je už dlhšiu dobu neaktualizovaná, preto by som ju neodporúčal.

  3. Som, veľmi rád, že som jedného dňa v spleti ponúk na webe klikol práve na tieto stránky. Články, prehľadnosť ponuky ako aj ľahko pochopiteľný opis je pre mňa, internetového amatéra jednoducho vynikajúcim riešením. Čo tým chcem povedať? Potrebujem spustiť zhruba 5 web stránok a som pevne rozhodnutý, že nebudem platiť každú po 1000 eur, ale nechám si poradiť napríklad od tohto človeka a vyberiem si ich s úsmevom na tvári na ponúkaných stránkach. Ekonomicky je to pre mňa naj naj najvýhodnejšie! Ďakujem

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here

Info: Ak potrebujete zdieľať aj obrázok, môžete tak spraviť nahraním obrázka na stránku prnt.sc a vložením linku do komentára.