China at the 1996 Summer Olympics
China at the 1996 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | CHN |
NOC | Chinese Olympic Committee |
Website | www |
in Atlanta | |
Competitors | 294 (111 men and 183 women) in 25 sports |
Flag bearer | Liu Yudong |
Medals Ranked 4th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
Republic of China (1924-1948) |
The People's Republic of China competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. 294 competitors, 111 men and 183 women, took part in 155 events in 25 sports.[1]
Medalists[edit]
Medals by sport | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sport | Total | |||||
Table Tennis | 4 | 3 | 1 | 8 | ||
Diving | 3 | 1 | 1 | 5 | ||
Shooting | 2 | 2 | 1 | 5 | ||
Weightlifting | 2 | 1 | 1 | 4 | ||
Gymnastics | 1 | 4 | 1 | 6 | ||
Swimming | 1 | 3 | 2 | 6 | ||
Athletics | 1 | 2 | 1 | 4 | ||
Badminton | 1 | 1 | 2 | 4 | ||
Judo | 1 | 0 | 1 | 2 | ||
Archery | 0 | 1 | 0 | 1 | ||
Football | 0 | 1 | 0 | 1 | ||
Rowing | 0 | 1 | 0 | 1 | ||
Softball | 0 | 1 | 0 | 1 | ||
Volleyball | 0 | 1 | 0 | 1 | ||
Wrestling | 0 | 0 | 1 | 1 | ||
Total | 16 | 22 | 12 | 50 |
Archery[edit]
The People's Republic of China sent three men and three women to Atlanta for archery. As usual, the Chinese women were the more successful squad, with He Ying winning a silver medal. They went a combined 9-3 in individual competition as opposed the men's 1-3 record. They also won their first team match before being defeated.
Women's Individual Competition:
- He Ying → Final, Silver Medal (5-1)
- Wang Xiaozhu → Quarterfinal, 7th place (3-1)
- Yang Jianping → Round of 32, 29th place (1-1)
Men's Individual Competition:
- Tang Hua → Round of 32, 23rd place (1-1)
- Luo Hengyu → Round of 64, 36th place (0-1)
- Shen Jun → Round of 64, 40th place (0-1)
Women's Team Competition:
- He, Wang, and Yang → Quarterfinal, 6th place (1-1)
Men's Team Competition:
- Tang, Luo, and Shen → Round of 16, 12th place (0-1)
Athletics[edit]
Men's 100 metres
Men's 200 metres
Men's 110 metres Hurdles
Men's 20 km Walk
Men's 50 km Walk
- Zhang Huiqiang
- Final — 3:53:10 (→ 14th place)
- Mao Xinyuan
- Final — DSQ (→ no ranking)
- Zhao Yongsheng
- Final — DSQ (→ no ranking)
Men's Long Jump
- Huang Geng
- Qualification — 8.12 m
- Final — 7.99 m (→ 9th place)
- Chen Jing
- Qualification — 7.70 m (→ did not advance, 29th place)
Men's triple jump
- Zou Sixin
- Qualification — 16.53 m (→ did not advance, 21st place)
Men's Discus Throw
- Li Shaojie
- Qualification — 60.20 m (→ did not advance)
Men's Javelin Throw
- Zhang Lianbiao
- Qualification — 79.88 m
- Final — 80.96 m (→ 11th place)
Women's 400 metres
- Du Xiujie
- Heat — 53.95 (→ did not advance)
Women's 10,000 metres
- Wang Junxia
- Wang Mingxia
- Qualification — 32:10.26
- Final — 32:38.98 (→ 15th place)
- Yang Siju
- Qualification — 32:22.77
- Final — 33:15.29 (→ 19th place)
Women's Javelin Throw
- Li Lei
- Qualification — 61.48 m
- Final — 60.74 m (→ 8th place)
Women's Discus Throw
- Xiao Yanling
- Qualification — 65.10m
- Final — 64.72m (→ 5th place)
Women's Shot Put
- Sui Xinmei
- Li Meisu
- Qualification — 18.39m (→ did not advance)
- Huang Zhihong
- Qualification — did not start (→ did not advance)
Women's Triple Jump
- Ren Ruiping
- Qualification — 14.56m
- Final — 14.30m (→ 7th place)
- Wang Xiangrong — 13.32m (→ did not advance)
Women's Marathon
- Ren Xiujuan — 2:31.21 (→ 9th place)
Women's 10 km Walk
- Wang Yan — 42:19 (→ Bronze Medal)
- Gu Yan — 42:34 (→ 4th place)
- Gao Hongmiao — dsq (→ no ranking)
Badminton[edit]
Basketball[edit]
Men's Team Competition[edit]
- Preliminary Round (Group A)
- Defeated Angola (70-67)
- Lost to Croatia (78-109)
- Defeated Argentina (87-77)
- Lost to the United States (70-133)
- Lost to Lithuania (55-116)
- Quarterfinals
- Lost to Yugoslavia (61-128)
- Classification Matches
- 5th/8th place: Lost to Greece (75-115)
- 7th/8th place: Lost to Croatia (85-99) → 8th place
- Team Roster
Women's Team Competition[edit]
- Preliminary Round (Group A)
- Lost to Italy (53-62)
- Lost to Japan (72-75)
- Defeated Canada (61-49)
- Lost to Brazil (83-98)
- Lost to Russia (78-94)
- Classification Matches
- 9th/12th place: Defeated Zaire (91-67)
- 9th/10th place: Defeated South Korea (85-71) → 9th place
- Team Roster
Boxing[edit]
Men's Light Flyweight (– 48 kg)
- Yang Xiangzhong
- First Round — Defeated Alberto Rossel (Peru), 16-7
- Second Round — Lost to Hamid Berhili (Morocco), 9-14
Men's Middleweight (– 75 kg)
- Chen Tao
- First Round — Lost to Hirokuni Moto (Japan), 10-15
Men's Heavyweight (– 91 kg)
- Jiang Tao
- First Round — Bye
- Second Round — Defeated Charles Kizza (Uganda), 10-7
- Quarterfinals — Lost to Nate Jones (United States), 4-21
Canoeing[edit]
Cycling[edit]
Women's Individual Road Race
- Guo Xinghong
- Final — 02:49:47 (→ 41st place)
- Zhao Haijuan
- Final — did not finish (→ no ranking)
Women's Mountainbike Cross Country
- Gao Hongying
- Final — 2:09.08 (→ 25th place)
Diving[edit]
Men's 3m Springboard
Women's 3m Springboard
- Fu Mingxia
- Tan Shuping
- Preliminary Heat — 212.49 (→ did not advance, 23rd place)
Women's 10m Platform
- Fu Mingxia
- Guo Jingjing
- Preliminary Heat — 315.39
- Semi Final — 177.30
- Final — 269.91 (→ 5th place)
Fencing[edit]
Nine fencers, five men and four women, represented China in 1996.
Football[edit]
Gymnastics[edit]
- Li Xiaoshuang
- Gold Medal, Individual All-around, China's first in this category
Handball[edit]
Judo[edit]
Rhythmic gymnastics[edit]
Rowing[edit]
Sailing[edit]
Shooting[edit]
Softball[edit]
Women's Team Competition[edit]
- Preliminary Round Robin
- Defeated Australia (6:0)
- Lost to Japan (0:3)
- Defeated Canada (2:1)
- Defeated Puerto Rico (10:0)
- Defeated Netherlands (8:0)
- Defeated Chinese Taipei (1:0)
- Lost to United States (2:3)
- Semifinals
- Lost to United States (0:1)
- Bronze Medal Match
- Defeated Australia (4:2)
- Final
- Team Roster
- Head Coach: Li Minkuan
Swimming[edit]
Men's 50 m Freestyle
- Jiang Chengji
- Heat – 22.55
- Final – 22.33 (→ 4th place)
Men's 100 m Freestyle
- Zhao Lifeng
- Heat – 51.70 (→ did not advance, 40th place)
Men's 100 m Backstroke
- Zhao Yi
- Heat – 57.17 (→ did not advance, 27th place)
Men's 100 m Breaststroke
- Zeng Qiliang
- Heat – 1:02.26
- Final – 1:02.01 (→ 7th place)
Men's 200 m Breaststroke
- Wang Yiwu
- Heat – 1:02.26 (→ did not advance, 23rd place)
Men's 100 m Butterfly
- Jiang Chengji
- Heat – 53.40
- Final – 53.20 (→ 4th place)
Men's 4 × 100 m Medley Relay
- Zhao Yi, Zeng Qiliang, Jiang Chengji, and Zhao Lifeng
- Heat – 3:43.50 (→ did not advance, 13th place)
Women's 50 m Freestyle
Women's 100 m Freestyle
Women's 200 m Freestyle
- Chen Yan
- Heat – 2:03.32
- B-Final – scratched
- Shan Ying
- Heat – 2:04.29 (→ did not advance, 23rd place)
Women's 400 m Freestyle
- Chen Yan
- Heat – 4:22.55 (→ did not advance, 29th place)
Women's 800 m Freestyle
- Pu Yiqi
- Heat – 8:45.32 (→ did not advance, 12th place)
Women's 100 m Backstroke
- Chen Yan
- Heat – 1:02.62
- Final – 1:02.50 (→ 5th place)
- He Cihong
- Heat – 1:05.87 (→ did not advance, 26th place)
Women's 200 m Backstroke
- Chen Yan
- Heat – 2:14.74
- B-Final – 2:14.37 (→ 11th place)
- Wu Yanyan
- Heat – 2:20.89 (→ did not advance, 28th place)
Women's 100 m Breaststroke
- Han Xue
- Heat – 1:10.40
- B-Final – 1:09.90 (→ 11th place)
- Yuan Yuan
- Heat – 1:11.65 (→ did not advance, 24th place)
Women's 200 m Breaststroke
- Lin Li
- Heat – 2:30.64
- B-Final – 2:33.45 (→ 16th place)
- Yuan Yuan
- Heat – 2:33.89 (→ did not advance, 24th place)
Women's 100 m Butterfly
- Liu Limin
- Cai Huijue
- Heat – 1:00.89
- Final – 1:00.46 (→ 7th place)
Women's 200 m Butterfly
- Qu Yun
- Heat – 2:11.35
- Final – 2:10.26(→ 4th place)
- Liu Limin
- Heat – 2:13.12
- Final – 2:10.70 (→ 5th place)
Women's 200 m Individual Medley
Women's 400 m Individual Medley
- Chen Yan
- Heat – 4:53.87 (→ did not advance, 17th place)
- Wu Yanyan
- Heat – 4:54.07 (→ did not advance, 18th place)
Women's 4 × 100 m Freestyle Relay
- Shan Ying, Chao Na, Nian Yun, and Le Jingyi
- Heat – 3:44.06
- Le Jingyi, Chao Na, Nian Yun, and Shan Ying
Women's 4 × 200 m Freestyle Relay
- Chen Yan, Pu Yiqi, Wang Luna, and Nian Yun
- Heat – 8:13.29
- Nian Yun, Wang Luna, Chen Yan, and Shan Ying
- Final – 8:15.38 (→ 8th place)
Women's 4 × 100 m Medley Relay
- Chen Yan, Han Xue, Cai Huijue, and Shan Ying
- Heat – 4:09.23
- Chen Yan, Han Xue, Cai Huijue, and Shan Ying
Synchronized swimming[edit]
Table tennis[edit]
Tennis[edit]
Women's Singles Competition
- Yi Jingqian
- First round — Lost to Inés Gorrochategui (Argentina) 2-6 6-1 1-6
- Chen Li-Ling
- First round — Lost to Monica Seles (United States) 0-6 4-6
Volleyball[edit]
Women's Indoor Team Competition[edit]
- Preliminary Round (Group A)
- Defeated Netherlands (3-0)
- Defeated South Korea (3-2)
- Defeated United States (3-1)
- Defeated Ukraine (3-0)
- Defeated Japan (3-0)
- Quarterfinals
- Defeated Germany (3-0)
- Semifinals
- Defeated Russia (3-1)
- Final
- Team Roster
- Head Coach: Lang Ping
Weightlifting[edit]
Men's 108 kg
- Cui Wenhua
- Snatch — 190.0 kg
- Clean & Jerk — 215.0 kg
- Total — 405.0 kg (→ 5th place)
Wrestling[edit]
References[edit]
- ^ "China at the 1996 Summer Games". sports-reference.com. Archived from the original on 2020-04-17. Retrieved 2012-02-06.
External links[edit]
- (ed.) Watkins, Ginger T. (1997). The Official Report of the Centennial Olympic Games, Volume III The Competition Results (PDF). Atlanta: Peachtree Publishers. ISBN 1-56145-150-9. Retrieved 2008-02-13.CS1 maint: extra text: authors list (link)
- "Olympic Medal Winners". International Olympic Committee. Retrieved 2008-02-13.