Podpořte nás

Komunitní programy a multimédia

Podporujeme dobrovolníky, kteří tvoří obsah Wikipedie, Commons, Wikidat a dalších projektů Wikimedia.

Pro nováčky i zkušenější členy wikipedistické komunity, kteří editují, fotí či organizují akce pro druhé, pořádáme nejrůznější wiki-akce.

Současně navazujeme partnerství s kulturními institucemi (a nejen s nimi), abychom společně šířili svobodné vzdělávání a informace.

Partnerství a GLAM

Poslání řady institucí i projektů Nadace Wikimedia je velice podobné: uchovávat kulturní dědictví a vzdělávat či informovat veřejnost. Nabízející se spolupráce je přínosná pro obě strany: instituce mají cenný obsah, který Wikimedia dokáže dostat k násobně většímu počtu lidí a také jej uvést do kontextu dalších témat.

(Nejen) s kulturními institucemi spolupracujeme v rámci wikiprojektu GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums): pořádáme společné wiki-akce, domlouváme sdílení médií a informací, vytváříme pozice pro wiki-rezidenty atp.

Více

Podpora komunity

Bez dobrovolnic a dobrovolníků, kteří editují, fotí a denně rozšiřují projekty Wikimedia, byste na Wikipedii ani jejích sesterských projektech nic nenašli. Těchto tvůrců a tvůrkyň není mnoho – v Česku jen okolo tisícovky. O to více si jejich energie a nadšení vážíme: podporujeme je a motivujeme, aby vytrvali a zároveň stále hledáme nové.

Pro nové zájemce o psaní Wikipedie nebo focení pro Commons organizujeme workshopy, pro všechny tu jsou editatony, soutěže nebo projekty jako Fotíme Česko. Těm nejaktivnějším pak nabízíme program Komunitní minigranty, díky kterým mohou realizovat vlastní projekty.

Více

Advokační činnost

I Wikimedia potřebuje zastání. Její projekty totiž může ohrozit nejen nedostatek editorů či fotografů, ale i změny české či evropské legislativy. Bedlivě je proto sledujeme, a pokud je to nutné, aktivně reagujeme: bráníme se, nebo se naopak snažíme využít příležitosti ve prospěch Wikimedia.

Abychom byli efektivnější, postupně budujeme síť organizací, které mohou mít podobné zájmy. Jako hnutí Wikimedia máme i svého zástupce v Bruselu. Dimitar Parvanov a jeho tým lobbuje za svobodný obsah v rámci Free Knowledge Advocacy Group EU.

Kalendář událostí

21. 10. 2021

Praha

Školení pro NNO + Wikiklima/Sucho

21. 10. 2021

Brno

Brněnský wikisraz

13. 11. 2021

Wikiměsto Třeboň

17. 11. 2021

Brno

Brněnský wikisraz

19. 11. 2021

Praha

Editaton pro WikiProjekt Československo 1948-1989

25. 11. 2021

Brno

Duhový editaton

15. 12. 2021

Brno

Brněnský wikisraz

novinky

Všechny novinky

blíže o programech

Partnerství a GLAM

Jste zástupci instituce a chcete, aby vám Wikimedia pomohla s vaším posláním a zviditelněním? Bude nám ctí! Spolu můžeme publikovat váš obsah na Wikipedii a dostat ho tak k tisícům nových zájemců i badatelů, můžeme zorganizovat workshop Wikipedie na témata, kterými se zabýváte či u vás může začít působit váš wikipedista-rezident. Všechny výhody a možnosti spolupráce najdete na stránkách GLAMu ve výzvě pro instituce.

Jste lokální patrioti? Wikipedie, Commons nebo Wikidata vám dávají smysl a chcete pomocí nich zviditelnit vaše oblíbené muzeum, galerii, organizaci atd. a dostat je na Wikipedii? Právě vás hledáme! Připravili jsme pro vás veškeré know-how, argumenty i oslovovací mail – koukněte na GLAM výzvu pro veřejnost.

Stránky projektu GLAM

Podpora komunity

Takřka všechny naše aktivity jsou určené pro komunitu wikipedistů a wikifotografů – a to jak pokročilých, začínajících, tak i těch, kteří o Wikipedii jako o své nové kratochvíli teprve uvažují. Níže najdete ty hlavní z nich.

Pro fotografy, kteří rádi objevují krásy naší země, je určený projekt Fotíme Česko. Jeho cílem je získávat svobodné snímky pro Wikidata, Commons i Wikipedii. Fotit můžete prakticky jakékoliv objekty na území ČR – významné budovy, ulice, velké řeky i ty nejmenší potoky, památné stromy, smírčí kříže, ale i zvířata, rostliny nebo události. Pokud navíc splníte několik jednoduchých podmínek, proplatíme vám náklady vašich fotocest. Našim členům také zdarma půjčujeme fotoaparáty a další techniku nebo jim vyjednáváme akreditace.

Stránky Fotíme Česko

Fotografy a jejich nejlepší snímky každoročně oceňujeme ve výroční soutěži Czech Wiki Photo. Přihlásit se můžete i vy. Vaše fotky se automaticky nahrají na úložiště svobodných médií Wikimedia Commons.

Stránky soutěže Czech Wiki Photo

Pro píšící wikipedisty organizujeme tzv. editatony. Jednodenní živé workshopy Wikipedie, na kterých zpracovávají nejrůznější témata. Editatony často vznikají ve spolupráci s dalšími organizacemi. Jsou otevřené nejen zkušeným editorům, ale především nováčkům – těm osobně pomáhají proškolení lektoři Wikipedie.

Ceníme si i wikipedistů-organizátorů. Pro ně jsme vytvořili program Komunitní minigranty, ve kterém může kdokoli žádat mimo jiné o finanční podporu vlastních wiki-akcí, kterých se mohou zúčastnit další wikipedisté. Díky nim se pak konají akce jako soutěže, foto-workshopy, foto-expedice, Wikiměsta, lokální partnerství, školení atp.

Stránky Komunitních minigrantů