Automatické WordPress zálohovanie [Návod]

V tomto návode si krok za krokom ukážeme, ako si za 30 minút jednoducho spraviť automatické WordPress zálohovanie – a to konkrétne prostredníctvom pluginu UpdraftPlus WordPress Backup Plugin.

WordPress zálohovanie

Existuje viacero WordPress pluginov slúžiacich na zálohovanie, avšak najlepšie skúsenosti mám s týmto pluginom. UpdraftPlus v bezplatnej verzii poskytuje všetko, čo potrebujem. O jeho obľúbenosti svedčí aj fakt, že má výborné hodnotenia, vyše milióna aktívnych inštalácií a je pravidelne aktualizovaný.

Tip: ako alternatívu na automatické zálohovanie je možné použiť aj plugin Duplicator.

Krok 1: Inštalácia UpdraftPlus pluginu

Po prihlásení do WordPress administrácie ideme do Pluginy -> Pridať nový:

Do poľa na vyhľadávania pluginov zadáme UpdraftPlus WordPress Backup Plugin:

Inštalácia pluginu

Klikneme Inštalovať teraz. Po inštalácii plugin aktivujeme kliknutím na Aktivovať.

Krok 2: Nastavenie frekvencie zálohovania

Po inštalácii a aktivácii pluginu sa najrýchlejšie dostaneme do jeho nastavení z hornej lišty WP administrácie – kliknutím na UpdraftPlus -> Settings:

Nastavenie updraftplus pluginu

Tu si zmeníme spúšťanie zálohovania z manuálneho na automatické – v našom prípade denné (daily). A to nielen pre súbory (files) ale aj databázu, pretože chceme zálohovať obe. V prípade, že vám vyhovuje iný interval zálohovania, máte viaceré možnosti:

Možnosti updraftplus pluginu

Taktiež, ak máme dostatok voľného miesta vo webhostingu, tak si dáme ukladať 7 posledných záloh. V opačnom prípade nechávame prednastavené 2. V takomto prípade si plugin pri automatickom zálohovaní ukladá iba zvolený počet záloh a staršie si automaticky maže. To je výhodné, pretože to zabráni zaplneniu disku. Na obrázku nižšie je možné vidieť moje konečné nastavenia:

Updraftplus - počet záloh

Poznámka: Ako môžete vidieť na obrázku vyššie, presnú hodinu v ktorej sa bude vykonávať záloha je možné zvoliť iba v prémiovej verzii. Avšak pokiaľ nemáte veľký a nadmerne vyťažený web, takúto prémiovú možnosť nepotrebujete.

Krok 3: Nastavenie súborov zálohovania

UpdraftPlus plugin umožňuje vybrať si, čo všetko chceme zahrnúť do záloh. V prípade, že máte málo miesta vo webhostingu tak môžete napríklad vylúčiť obrázky a média (Uploads) zo záloh. Avšak ja odporúčam nechať si zálohovať všetko, aby bolo možné v prípade potreby kompletne obnoviť web.

Updraftplus - súbory záloh

Taktiež máme možnosť si zvoliť emailové notifikácie o tom, že WordPress zálohovanie prebehlo úspešne. Ja si ich nezapínam, aby mi nechodilo veľa emailov.

Updraftplus - emailove notifikácie

Krok 4: Uloženie nastavení pluginu

Nastavenia nezabudneme uložiť kliknutím na Save Changes na spodu obrazovky:

Updraftplus - uloženie nastavení

Krok 5: Spustenie automatického zálohovania

WordPress zálohovanie spustíme kliknutím na tlačidlo Backup Now v prvej karte:

Updraftplus - spustenie zálohovania

V prípade, že zálohovanie prebehlo úspešne, tak uvidíte správu že zálohovanie bolo úspešne ukončené aj s časom:

Updraftplus - úspešne zalohovane

Hotovo, týmto je automatické WordPress zálohovanie spustené a prvá záloha je na svete.

Manuálne zálohy – ako a kedy?

Spôsobom vyššie je možné v prípade potreby spraviť zálohu aj manuálne. Odporúčam to najmä pred všetkými väčšími zmenami na webe, ako je inštalácia nového pluginu, aktualizácia, zmeny nastavení a podobne.

Umiestnenie záloh – kde sú a ako si ich stiahnuť?

Súbory záloh sa v rámci WordPressu nachádzajú v časti wp-content -> updraft:

Umiestnenie záloh

Tieto súbory je možné stiahnuť aj prostredníctvom WordPress administrácie v záložke Existing Backups:

Stiahnutie zálohy

Tip: v tejto záložke vidíme aj koľko miesta nám celkovo zaberajú súbory záloh na disku servera – v mojom prípade je to 9.1 MB.

Obnova webstránky zo zálohy

WordPress webstránku je možné v prípade potreby obnoviť zo zálohy kliknutím na tlačidlo Restore. Najčastejšie potrebujeme obnoviť web z tej zálohy, kde je posledná verzia ešte fungujúceho webu.

Obnova zo zálohy

V ďalšom kroku je možné zvoliť si, ktoré prvky webu chcete obnoviť. Zvyčajne potrebujeme obnoviť všetko. Potom stačí už len potvrdiť obnovu kliknutím na tlačidlo Restore.

Nastavenie obnovy zo zálohy

V treťom kroku si plugin spraví ďalšiu zálohu webu ešte pred samotným obnovovaním. Stlačením tlačidla Restore sa definitívne spustí obnovovanie webu. Pri procese obnovovania webu nezatvárajte svoj prehliadač! Po skončení obnovovania sa vám zobrazia výsledky. V prípade úspešnej obnovy by ste mali na spodku vidieť hlášku Restore successful! :

Úspešná obnova zo zálohy

Po otestovaní, že web bol naozaj úspešne obnovený, je dobré vymazať si súbory pred-obnovovacej zálohy, ktorú si plugin spravil, aby zbytočne nezaberala miesto na disku. Dá sa to spraviť kliknutím na tlačidlo Delete old directories:

Zmazanie starých priečinkov

WordPress zálohovanie – Prečo vlastne robiť zálohy?

Vyše 50% používateľov webstránok, ktorých poznám, si nerobia žiadne zálohy webstránky. Ľudia zvyknú mať názor, že spraviť si zálohovacie riešenie ich stojí čas a nemá to pre ich podnikanie žiadnu viditeľnú hodnotu.

Avšak opak je pravdou. často sa stretávam so skúsenosťami ľudí, ktorí z nejakej príčiny prišli o svoje weby a až potom si uvedomili, že zahodili „stovky hodín“, ktoré strávili ich tvorením. Preto sa podľa mňa čas investovaný do nastavenia automatického zálohovania vyplatí.

WordPress síce môžeme považovať za robustný a stabilný systém, ale treba si uvedomiť, že na našom webe spolu musia fungovať rôzne kombinácie tém, pluginov a nastavení a každá môže zapríčiniť pád webu.

O krok ďalej – ako to robím ja

Ako ste si možno už všimli, v záložke Nastavenia sa nachádza aj časť na automatické ukladanie záloh na iné úložisko:

Ukládanie záloh na úložisko

Sú tu viaceré možnosti. Ja využívam preposielanie na Google Disk, aby som mal zálohy webu aj mimo server hostingu. Takýmto spôsobom ich mám na dvoch miestach a mám vyššiu istotu, že o ne neprídem. Nastavenie takéhoto pre-posielania je zdĺhavejšie, preto ho nebudem popisovať v tomto návode. Podrobný návod je možné nájsť na tomto linku.

Záver

Dúfam, že tento návod bol pre vás prínosný. Podeľte sa so mnou so svojimi skúsenosťami v oblasti zálohovania v komentároch pod článkom.

Tip na záver: Automatické zálohovanie webstránky je v dnešnej dobe štandardom u všetkých kvalitnejších poskytovateľov hostingu. Napríklad WebSupport, kde hosťujem svoje weby, drží zálohy webov až 14 dní dozadu. Takže v prípade potreby sa dá obnoviť posledná fungujúca verzia webu. Avšak napriek tomu stále považujem za rozumné nespoliehať sa len na služby hostingu.
Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním. 👍
WordPress Návod v PDF

16 Komentáre

  1. Vladimír už som na tomto tvojom webe našiel viacero rád, ktoré mi pomohli a tak by som sa ti tu chcel poďakovať a popriať ti dostatok síl, času a chuti v pokračovaní a veľa úspechu. Ďakujem ?

    • Ja ďakujem veľmi pekne za pochvalu. Je to pre mňa veľkým zadosťučinením keď vidím, že moje články prinášajú úžitok.

  2. Já moc děkuji, našla jsem si tu spoustu rad, které se budu snažit zavést do života. Jsem netechnický člověk, ženská už po záruce, která si stránky na WP udělala už před pár lety, už ani nevím jak se mi to povedlo. Jen mě trochu limituje, že se mnou všechno mluví anglicky.

  3. Pekný deň, postupovala som presne podľa Vášho návodu na automatické zálohovanie WP stránky a chodí mi takýto mail:
    UpdraftPlus WordPress backup is complete.
    Backup contains: Files and database (Full backup)
    Latest status: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
    “complete” – “unsuccessfully” – ako to mám chápať? Vopred ďakujem za odpoveď. ?

    • Dobrý deň,
      Toto je len všeobecná hláška, za ktorou sa môže skrývať veľa príčin. Ak máte v logu nejaké bližšie info tak mi ho pošlite.
      Ak posielate zálohy na google disk alebo nejaké iné úložisko, tak problém môže byť nefungujúce spojenie (zlé prihlasovacie údaje a podobne). V takomto prípade skúste vypnúť posielanie na vzdialené úložisko a uvidíme či to vyrieši problém.

    • Google drive štrajkoval… Ale už to funguje, ďakujem! A váš návod mi naozaj pomáha.

  4. Dobrý den!
    Som začínajúci užívateľ WP, ale ako „starý“ programátor viem, že data treba zálohovať. Zistil som, že existuje  UpdraftPlus WordPress Backup Plugin,  ale pri inštalácii mi píše túto hlášku: Nastala neočakávaná chyba. Buďto je problém na WordPress.org alebo konfigurácia servera je chybná. Existuje aj iný spôsob zálohovania?
    Môžete mi prosím poradiť?
     
    Vopred ďakujem za odpoveď, Veselý.

    • Dobrý deň,
      čo sa týka chybovej hlášky, tak to vyzerá na problém s právami. UpdraftPlus asi nemá permissions na nejaké zložky/súbory a nemôže tam zapisovať. Neevidujete problémy s viacerými pluginmi?
      Iný plugin na zálohovanie som zatiaľ osobne neskúšal, kedže Updraft sa považuje za top, ale myslím si, že ich existuje viacero. Ďalšou možnosťou je spoliehať sa iba na zálohovanie ktoré robí webhosting, alebo si robiť zálohy manuálne cez ftp a phpmyadmin – čo je podľa mňa časovo neefektívne.

  5. Ahoj Dakujem za skvely clanok prosim ta zrejme som si nevsimol ziadnu poznamku ku exclude v nastaveni toho coh zalohovat , vidim ze je tam viac veci , vdaka este raz

    • Ahoj, nie som si istý, čo presne by si potreboval. Ale pre väčšinu situácii odporúčam ponechať základné nastavenia. V sekcii exclude sú pred-vyplnené veci ako sú iné zálohy a súbory, ktoré nie sú potrebné pre obnovu webu a zbytočne by navyšovali veľkosť vytváranej zálohy.

  6. Ďakujem Vám a prosím ešte o vysvetlenie, či popisovaným postupom spoľahlivo zálohujem aj drobné customizácie, ktoré bežne robím v šablóne Newspaper cez vstavaný tagdiv composer.

  7. Ahoj Vlado,
    mám hosting na Wedosu, a teď jsem si uvědomil, že oni nabízí svůj vlastní cloud, Wedos disk. Pakliže to je jiná služba než webhosting, bude tento prostor taky jinde, než standardní zálohy webhostingů, chápu to správně? Neboli, je to relevantní alternativa, jako jiné cloudy, nebo je lepší i přesto jít k úplně jinému poskytovateli (pro případ, že do Č. Budějovic přijde oblíbená Godzilla, třeba)? 😉 Díky za názor. Honza

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here