Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tři sámské ženy (90. léta 19. století)

Sámové (také Sámi, tradičně známí v češtině jako Laponci) jsou domorodí ugrofinští obyvatelé obývající arktickou oblast Laponska, která dnes zahrnuje části nejsevernějšího Norska, Švédska, Finska a Murmanské oblasti Ruska. Sámové jsou jediní domorodí obyvatelé Skandinávie, kteří jsou uznáváni a chráněni v rámci mezinárodních úmluv o domorodých národech a jsou tedy nejsevernějším původním obyvatelstvem Evropy. Původní území sámských předků nejsou dobře určena. Jejich tradiční jazyky jsou sámské jazyky a jsou klasifikovány jako větev rodiny uralských jazyků.

Sámové žijí na severu Evropy minimálně 5000 let. Tradičně se věnovali řadě způsobů obživy, včetně pobřežního rybolovu, lovu pro kožešiny a chovu ovcí. Jejich nejznámějším zdrojem živobytí je polokočovný chov sobů. Z tradičních, ekologických, kulturních a politických důvodů je tento chov v některých oblastech severských zemí (Norsko a Švédsko) legálně vyhrazen pouze jim. V celé severní Evropě se chovu věnuje méně než 10 % Sámů.

Počet Sámů v Laponsku se odhaduje na 63 až 107 tisíc, z čehož žije asi 40–60 tisíc v Norsku, 15–36 tisíc ve Švédsku, 9 000 ve Finsku a 2 000 v Rusku. Sámové jsou v Norsku, ve Švédsku a ve Finsku národnostní menšinou a zároveň jsou v těchto zemích uznáni jako domorodé obyvatelstvo. Sámské jazyky a nářečí jsou uznávány jako menšinové ve Švédsku a části Finska a Norska. V těchto zemích postupně vznikly samostatné a reprezentativní sámské parlamenty.
"Benjamin".jpg
  • … poslední známý vakovlk (na obrázku) uhynul 7. září 1936, a sice za necelé dva měsíce od vyhlášení oficiální zákonné ochrany druhu?
  • římsko-perské války trvaly zhruba čtyři sta let?
  • … v irském Athlone se nachází nejstarší evropský hostinec?
  • … čepice zmijovka vyráběná ve Strakonicích se stala symbolem boje za nezávislost Portugalské Guiney?
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
Radioteleskopy soustavy ALMA v Atakamské poušti. Na obloze je centrum Mléčné dráhy se souhvězdím Štíra (střed), mlhovinou Uhelný pytel (oblak vlevo nahoře), Marsem (vlevo dole) a Saturnem (výše vpravo ke středu).
Radioteleskopy soustavy ALMAAtakamské poušti. Na obloze je centrum Mléčné dráhy se souhvězdím Štíra (střed), mlhovinou Uhelný pytel (oblak vlevo nahoře), Marsem (vlevo dole) a Saturnem (výše vpravo ke středu)

7. září – úterý
Afghánistán Tálibán představil přechodnou vládu Afghánistánu, v jejím čele stanul Muhammad Hasan Achund.
6. září – pondělí
Afghánistán Tálibán dobyl Bázárak, hlavní město provincie Pandžšír, dosud ovládaný provládními silami vedenými Ahmadem Masúdem a viceprezidentem Amrulláhem Sálihem.
Bělorusko Běloruská opoziční představitelka a členka Koordinační rady Maryja Kalesnikavová byla odsouzena k 11 letům vězení. O rok kratší trest dostal další člen rady, právník Maksim Znak.
5. září – neděle
Guinea Guinejské speciální síly sesadily a zadržely prezidenta Alpha Contého. Vojenskou juntu vede Mamady Doumbouya.
2. září – čtvrtek
PolskoBělorusko Polsko vyhlásilo na hranici s Běloruskem výjimečný stav.