WordPress mēnesis: 2021. gada jūnijs

Pārpublicēts no Hari SHANKER R. 2021. gada 2. jūlija ziņas Month in WordPress.

Tiklīdz jūs sākat piedalīties, par jūsu galveno rūpi kļūst WordPress lietotāji, jaunie autori, WordPress ekosistēmas veselība kopumā, vai WordPress projekts. Tādējādi jūs iegūstat visu šo tematisko kompetenci no konkurējošiem spēkiem, sadarbojoties pēc principa “mēs pret problēmu”. Un, ja jūs to darāt, jūs vienmēr atradīsiet lielisku risinājumu.

WP Briefing aplādes “WordCamp Europe 2021 in Review” epizodē Josepha Haden stāsta par sadarbības nozīmi, kas ir ļoti svarīga WordPress veidošanā. Šajā “Mēneša WordPress” izdevumā aplūkoti aizraujoši atjauninājumi, kas ilustrē šo filozofiju. 

WordPress 5.8 versiju jaunumi

Sarosieties, ļaudis! Ir iznākušas WordPress 5.8 beta versijas un pirmā izlaiduma kandidāta (RC) versija. Pirmā beta versija iznāca 9. jūnijā, otrā beta versija – 15. jūnijā, trešā beta versija – 23. jūnijā un ceturtā beta versija – 25. jūnijā. Pirmā WordPress 5.8 RC tika publicēta 30. jūnijā. Jūs varat izmēģināt beta versijas un izlaides kandidātus, lejupielādējot tos no WordPress.org vai izmantojot WordPress Beta Tester spraudni. WordPress 5.8 būs pieejams 2021. gada 20. jūlijā, un tas ir gatavs arī tulkošanai (praktiski iztulkots :).
Vai vēlaties dot ieguldījumu WordPress kodolā? Iepazīstieties ar kodola autoru rokasgrāmatu. Neaizmirstiet pievienoties WordPress #core kanālam Make WordPress Slack un sekot Core Team emuāram. Core Team katru nedēļu rīko tērzēšanas sarunas plkst. 5:00 un 20:00 pēc UTC. Palīdziet mums reklamēt WordPress 5.8, organizējot tikšanās par izlaidumu, izstrādājot sociālo mediju mārketinga materiālus 5.8 versijai vai pārbaudot laidienu.

Turpiniet lasīt “WordPress mēnesis: 2021. gada jūnijs”

WordPress mēnesis — 2021. gada maijs

Pārpublicēts no Hari Shanker R. raksta rubrikā Month in WordPress, 2021. gada 2. jūnijs

Tas ir patiešām jautri – dot ieguldījumu kaut kam lielākam par sevi.

Meta Mulenvēga (Matt Mullenweg) vārdi WP Briefing aplāde epizodē “The Commons of Images” ilustrē WordPress projekta filozofijas kodolu, jo īpaši tuvojoties nākamajai lielajai versijai (5.8 versija). Šajā rakstā aplūkoti aizraujošie maija mēneša jaunumi.

WordPress aprit 18 gadi

2021. gada 27. maijā WordPress svinēja 18. gadadienu kopšnākšanas pasaulē. Lai atzīmētu vairāk nekā 40 versijas un WordPress atbalstu 40% tīmekļa, komanda izlaida 40 programmatūras jubilejas gadadienas atskaites punktus. Uz nākamajiem 18 un tālāk! 

CC meklēšana pievienojas WordPress un tiek pārdēvēta par Openverse

Creative Commons meklēšana ir oficiāli pievienojusies projektam WordPress. Creative Commons Search (CC Search) ir CC0 attēlu meklētājs ar vairāk nekā 500 miljoniem atklāti licencētu attēlu. Meklēšanas produkts, kas tiek pārdēvēts par Openverse, galu galā darbosies URL: https://wordpress.org/openverse. Pie CC Search strādājošie autori turpinās savu darbu kā daļa no jaunās īpašās Make komandas: https://make.wordpress.org/openverse. Lai uzzinātu vairāk, skatiet aplādes epizodi “The Commons of Images“.

Turpiniet lasīt “WordPress mēnesis — 2021. gada maijs”

Kas ir pilna vietnes rediģēšana un ko tā nozīmē WordPress nākotnei?

Pārpublicēts no WordPress Tavern, autors: Justin Tadlock

Block-Based Twenty Twenty-One Theme in the WordPress site editor.
Uz blokiem balstīta Twenty Twenty-One tēma vietnes redaktorā.

Lai arī raksts tapis pirms pusgada un mūsu steidzīgajā pasaulē tā ir gandrīz mūžība, šķiet, ka lielākā daļa no sacītā nav zaudējusi aktualitāti un saglabās to vēl kādu laiku 🙂

Kā jau minēju, 2021. gads būs vietnes redaktora gads. Mets Mulenvēgs savā State of the Word to apstiprina. Tas redzams arī WordPress 5.7 izlaidumā. Tas ir bijis garš ceļojums, lai nonāktu līdz šim punktam, un tas būs vēl daudz garāks piedzīvojums pēc tam. Pirms gandrīz četriem gadiem sāktā darba galvenais apsolījums ir tuvu.

Gutenberg projekts nekad nav bijis tikai par satura rediģēšanu. WordPress 2016. gada beigās jau bija novecojusi programmatūra. Bija nepieciešams pielāgoties mūsdienu auditorijai, kas, iespējams, ir mazāk tehniski zinoša nekā platformas pašreizējā lietotāju bāze. Tai vajadzēja piesaistīt jaunāko izstrādātāju paaudzi, kas lūkojās uz zaļāku zāli un kas bija smagsvara JavaScript programmētāji. Tai bija jāpiedāvā redzējums, kas atbilst mūsdienu tīmekļa lietojumprogrammu veidolam. WordPress bija nepieciešami daudz jaunu kritēriju, vai arī tam draudēja neatgriezeniska savas vietas zaudēšana.

Vienīgais, kas patiesi ir turējis platformu virs ūdens, ir tās lielā un daudzveidīgā trešo pušu izstrādātāju ekosistēma.

Turpiniet lasīt “Kas ir pilna vietnes rediģēšana un ko tā nozīmē WordPress nākotnei?”

WordPress mēnesis : 2021. gada aprīlis

Tulkots no Hari Shanker R. raksta rubrikā Month in WordPress, 2021. gada 4. maijs

Tā kā WordPress arvien paplašinās gan kā CMS lietojums, gan kā kopienas līdzdalība, mums ir svarīgi atbrīvoties no domas, ka programmatūras radīšana ir saistīta tikai ar to, ko burtiski var izdarīt ar kodu vai ko burtiski var izdarīt ar kodolu, vai ko burtiski var izdarīt ar CMS.

Tie bija Josepha Haden Chomphosy vārdi WP Briefing aplādes epizodē “Your Opinion is Our Opportunity” (“Jūsu viedoklis ir mūsu iespēja”), runājot par kopīgas izstrādes un testēšanas nozīmi, lai turpinātu WordPress izaugsmi un uzturēšanu. Šī mēneša atjauninājumi ir cieši saistīti ar šīm idejām. Lasiet tālāk un pārliecinieties paši.

Ir izlaists WordPress 5.7.1

Aprīlī iznāca WordPress drošības un uzturēšanas versija 5.7.1. Izdevumā ir novērstas divas būtiskas drošības problēmas un iekļauti 26 kļūdu labojumi. Jaunāko versiju varat atjaunināt tieši no WordPress paneļa vai lejupielādējot to no WordPress.org.

Vai vēlaties piedalīties WordPress 5.8 versijas izstrādē? Iepazīstieties ar 5.8 izstrādes ciklu. Lai sniegtu ieguldījumu kodolā, dodieties uz Trac un izvēlieties 5.8 biļeti – vairāk informācijas atradīsiet kodola ieguldītāja rokasgrāmatā. Neaizmirstiet pievienoties WordPress #core kanālam vietnē Make WordPress Slack un sekot Core Team blogam. Core Team rīko iknedēļas tērzēšanas trešdienās plkst. 5:00 un 20:00 UTC.

Turpiniet lasīt “WordPress mēnesis : 2021. gada aprīlis”

WordPress mēnesis : 2021. gada marts

Tulkots no Hari Shanker R. raksta rubrikā Month in WordPress, 2021. gada 3. aprīlī

Šāds pārskatīšanas veids uzlabo WordPress un ir saistīts ar vienu no maniem mīļākajiem atvērtā koda principiem — ideju, ka daudzām acīm visas kļūdas ir sīkas. Man tas nozīmē, ka, ja uz problēmu skatās pietiekami daudz cilvēku, kāds noteikti spēs saskatīt risinājumu.

Josepha Haden Chomphosy vārdi WP Briefing aplādes epizodē How WordPress Improves norāda uz faktoriem, kas atšķir programmatūras izveidi atvērtā koda vidē. Mūsu jaunumi šomēnes ir cieši saistīti ar šo filozofiju, kas balstās atvērtā pirmkoda programmatūras pamatprincipos.

Ir izlaists WordPress 5.7

Šī gada 9. martā iznāca WordPress versija 5.7 “Esperanza”. Izlaidums piedāvā svaigas administratora krāsas, vairākus bloku redaktora uzlabojumus, viena klikšķa HTTP uz HTTPS migrāciju un jaunu Robots API. Par to vairāk lasiet izlaišanas ierakstā , lauka ceļvedī un sarunu punkta ierakstā tikšanās grupām . Galvenā komanda ir sākusi darbu arī pie WordPress 5.8 plānošanas.

Vai vēlaties piedalīties programmā WordPress 5.8? Pievienojieties WordPress #core kanālam vietnē Make WordPress Slack un sekojiet Core Team emuāram . Pamatkomanda katru nedēļu rīko tērzēšanas sarunas plkst. 5:00 un 20:00 pēc UTC

Turpiniet lasīt “WordPress mēnesis : 2021. gada marts”

WordPress.org spraudņu kataloga lokalizējums

Kā pēdējā no WordPress.org vietnes sešām izvēlnēm, arī izvēlne Spraudņi ir ieguvusi savu “seju” valsts valodā. Lai arī atverot to, ir redzami vienīgi katalogā ievietotie spraudņi, teksts meklējams sekojot saitei Skatīt visu un arī lapas apakšā.
Vietnes teksts, kas atrodams /projects/meta/ sadaļā ar nosaukumu WordPress spraudņu katalogs satur nedaudz vairāk kā septiņi simti teksta virkņu. It kā nedaudz, bet šeit virknes pārsvarā ir gari teikumi un arī vairākas rindkopu virknes. MateCat uzrādīja 6,847 vārdu, kas vairāk kā 3 reizes pārsniedza vārdu skaitu WordPress tēmu katalogā.

Teksta lielākā daļa ir domāta spraudņu iesniedzējiem. Savulaik man šķita, ka to nav vajadzības tulkot, jo tiem, kas programmē spraudņus, pēc tulkojuma latviešu valodā, visticamāk, nekādas vajadzības nevarētu būt.
Šoreiz tas izrādījās vairāk principa jautājums — ja jau visa vietne ir tulkota, tad arī šī sadaļa to ir pelnījusi.

Turpiniet lasīt “WordPress.org spraudņu kataloga lokalizējums”

WordPress.org lokalizējums

Saulainā pavasara dienā — 22. martā, beidzot ir realizējusies iespēja atvērt vietni lv.wordpress.org. lai lasītu to latviešu valodā. Tulkošana sākās 9. martā, bet 22. marta vakarā bija iztulkotas visas 915 WordPress.org projekta virknes.

Viss tulkojums tika paveikts izmantojot iebūvēto WordPress tulkošanas rīku Glotpress.

Teksti, bija dažādi — vietām garlaicīgi, vairākās vietās ļoti līdzīgi, īpaši WP labo īpašību un priekšrocību uzskaitījumos. Tulkojamajā tekstā bija arī virkne kļūdu, neprecizitāšu un vienkārši novecojis tekst, par notikumiem nākotnes formā, kas jau sen ir pagājuši.
Kopumā darbs bija gandrīz interesants un nebija arī pārāk grūts, jo nozīmīgu darba daļu paveica Google tulkotājs.
Tieši pateicoties pēdējam, kā arī pāris GlotDict iespējotām saīsnēm, tulkošanas temps sanāca visai raits.

Turpiniet lasīt “WordPress.org lokalizējums”

Piezīmes par WordPress 5.6. un 5.7. tulkošanu

WordPress vēsturē, jau 2014. gadā lokalizējumu lejupielādes pārsniedza netulkotās versijas lejupielādes. 2021. gada 22. martā lejupielāžu skaitītājs ( versijai 5.7.) rādīja, ka uz apmēram 9 miljoniem netulkotās versijas lejupielāžu ir gandrīz 28 miljoni lokalizējumu lejupielādes dažādās “neangļu” valodās.

Dažu nedēļu laikā pēc iepriekšējās, 5.6. versijas pilna lokalizējuma pabeigšanas lejupielāžu skaitītājs uzrādīja attēlā redzamos skaitļus.

Skaits 9. marta rītā
Turpiniet lasīt “Piezīmes par WordPress 5.6. un 5.7. tulkošanu”

WordPress 4.5.2 drošības laidiens

Šobrīd ir pieejams WordPress 4.5.2. Šis ir drošības atjauninājums, un WordPress noteikti iesaka nekavējoties uzstādīt jaunāko versiju jūsu lapās.

WordPress 4.5.1 un vecākas versijas ir apdraudētas no Plupload puses, tas ir trešās puses kods, ko WordPress lieto, lai augšupielādētu datnes. WordPress versijas no 4.2 līdz 4.5.1 ir apdraudētas ar XSS no MediaElement.js puses, tas ir trešās puses kods, kas tiek lietots audio un video datņu atskaņošanai. MediaElement.js un Plupload ir publicējuši atjauninājumus, kas izlabo šos apdraudējumus.

Šos apdraudējumus analizēja un izziņoja Mario Heiderich, Masato Kinugawa, un Filedescriptor no Cure53. Paldies komandai, ka viņi par šo ziņoja atbildīgi, kā arī Plupload un MediaElement.js komandām, ka viņi strādāja kopā ar WordPress, lai atrisinātu šos jautājumus.

Lejupielādē WordPress 4.5.2 vai dodies uz Darbagalds → Atjauninājumi un spied “Atjaunināt tagad.” Lapas, kas atbalsta automātisko fona atjaunināšanu jau no šī brīža sāk atjaunināšanu uz WordPress 4.5.2.

Turklāt ir novērstas vairākas publiski izziņotas ievainojamības ImageMagick kodā, ko lieto serveru turētāji un, kas tiek atbalstīts no WordPress puses. Sīkāk par šo jautājumu lasiet šo atskaiti izstrādes blogā.

Atgādinājums:

Ja vēlaties uzdot jautājumus vai ko vairāk uzzināt par WordPress latviskoto versiju, vai arī piedalīties diskusijās par WordPress, tad apmeklējiet diskusiju grupu “WordPress latviešu valodā” vai WordPress Latvijas lietotāju Facebook grupu

Ja vēlaties palīdzēt tulkošanā izlasiet tulkošanas pamācību un tad nāciet te. Jūs ļoti palīdzēsiet pat, ja iztulkosiet tikai vienu teksta rindu.

WordPress 2.8.4

Vakardien tika atklāta ievainojamība: īpaši veidots URL, kas ļauj uzbrucējiem apiet drošības pārbaudes lietotājiem, kuri pieprasījuši paroles atjaunošanu. Tā rezultātā, pirmajam lietotāja kontam (parasti administratora), kas atrodas datubāzē bez aktivizēšanas atslēgas, tiek atjaunota parole un jaunā parole tiek nosūtīta konta īpašniekam uz e-pastu. Izmantojot šo ievainojamību, uzbrucējs nevar iegūt attālinātu piekļuvi sistēmai, taču šādi uzbrukumi var kļūt ļoti kaitinoši.

Šī problēma tika likvidēta un tiek veikta labojumu testēšana un citu iespējamo kļūdu meklēšana. WordPress versija 2.8.4, kas ietver visu zināmo problēmu labojumus, ir pieejama lejupielādei. Visiem WordPress lietotājiem rekomendējam veikt atjaunināšanu uz šo versiju.