Apie

www.upynes.lt yra virtualus iniciatyvos TẽKA įrankis, kuriame yra kaupiamas Kauno regiono upių, upelių ir pakrančių atminties archyvas, fiksuojama ekologinė upių situacija bei kultūriniai ženklai.

Upes galima laikyti vienu iš Kauno identiteto ir savasties dėmenų, šimtmečius formavusių Kauno, kaip didžiausio šalies upių centro, veidą. Ilgalaikė miesto raidos sąlyga, kuriantis tarp Nemuno, Neries ir Nevėžio upių, suformavo specifinį miesto genius loci (vietos dvasią), kultūrinį kauniečių mentalitetą ir šimtametes tradicijas, kurios dėl istorinių priežasčių ir pasikeitusių fizinių sąlygų baigia išnykti ne tik iš socialinio gyvenimo, bet ir kultūrinės atminties. Dar labiau pamiršti yra mažieji Kauno upeliai, kurie pasislėpę nuo miesto tankiais medžiais, tvoromis, statybinėmis atliekomis, o šių upelių vagos užterštos buities atliekomis, statybiniu laužu, daugelis upelių kanalizuoti.

Siekiant naujai pažvelgti į šias pamirštas gamtines zonas, įtraukti jas į miesto gyvenimą ir, tuo pačiu, atkurti ekologinę šių upelių būklę, šiame puslapyje yra siekiama atkreipti miesto bendruomenių dėmesį į savo gyvenamąsias aplinkas ir paskatinti prisijungti prie šių pamirštų teritorijų puoselėjimo.

Virtuali upelių radinių galerija pradėta sudarinėti 2018 m., rengiant pirmąsias kultūrines žvalgomąsias ekspedicijas Nemuno ir Nevėžio upėmis bei mažesniais Kauno m. upeliais. 2020 m. ekspedicijos išplėstos, įtraukiant miesto bendruomenę, su kuria ekspedicijų metu rinkti įvairūs radiniai, informatyviai pristatomi šioje svetainėje.

www.upynes.lt yra projekto UPYNĖS dalis, kuris vykdomas kartu su Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriumi. Projektą pristato Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022.

Komanda

Nepriklausoma iniciatyvinė komanda TẽKA yra kultūrinė upių tyrimų platforma, veikianti nuo 2016 m. Kaune bei Kauno rajone. Grupės veikla nukreipta į minkštąsias upių bei pakrančių kultūrinio gaivinimo iniciatyvas, upių atminties tyrimus bei kūrybinių procesų žadinimą Kauno regiono paupiuose, į kurį įtraukiamos vietos bendruomenės. Pavadinimas TẽKA kilo iš žodžių žaismo, kuriame susipina žodžiai “tėkmė”, “takas” bei “santaka” – visi jie žymi judėjimą į naują gyventojų santykį su upėmis.

Rasa
Chmieliauskaitė

Projekto UPYNĖS kuratorė

[email protected]

Justinas
Kalinauskas

Ekspedicijos veiklų kuratorius

[email protected]

dr. Paulius Tautvydas
Laurinaitis

Istorinių tyrimų kuratorius

[email protected]

© 2021 Visos teisės saugomos. Draudžiama be leidimo naudoti bet kokią puslapio informaciją, foto ir video medžiagą. Privatumo Politika