Kolejne motywy WordPress z serii „Twenty” miały się ukazywać w rocznych odstępach. Na motyw Twenty Twelve przyszło nam czekać nieco dłużej, ale było warto. Wypuszczony z lekkim poślizgiem następca Twenty Eleven jest interesujący zarówno z punktu widzenia użytkowników jak i twórców motywów. Czego możemy się po nim spodziewać?
WordPress oferuje kilka sposobów ingerencji w kod HTML menu, ale największy poziom kontroli można osiągnąć rozszerzając klasę Walker. Dzięki temu, zamiast tworzyć logikę niezbędną do poruszania się po „drzewku” elementów będziesz mógł skupić się na wynikowym kodzie HTML. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogło by się wydawać.
Niektóre projekty wymagają pełnej kontroli nad kodem HTML menu. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest napisanie własnego rozszerzenia klasy Walker. Istnieje również mniej skomplikowana metoda, która polega na wykorzystaniu funkcji wp_get_nav_menu_items. W tym artykule z jej pomocą stworzymy menu w postaci listy rozwijanej <select>.
Do każdego elementu menu (li) WordPress automatycznie dodaje identyfikator (id) oraz kilka klas (class). Zdarzają się jednak sytuacje, w których chcielibyśmy je usunąć i zwiększyć czytelność kodu lub odpowiednio zmodyfikować zostawiając tylko te, których naprawdę potrzebujemy. Wtedy powinniśmy sięgnąć po odpowiednie filtry.
Dostosowywanie gotowego motywu graficznego WordPressa do własnych potrzeb to sama frajda. Trzeba jednak przy tym pamiętać o złotej zasadzie - nigdy nie edytujemy plików motywu a wszystkie zmiany tworzymy z wykorzystaniem tzw. „motywów potomnych”. Jeśli zastanawiasz się dlaczego, jak to zrobić i co to właściwie jest, to dobrze trafiłeś.