Naeratus võtab valu ja vähendab stressi.
OTSE

Naeratamine võib leevendada füüsilist valu

Siiras naeratus kaunistab inimest, kuid mitte ainult – teadlased on välja selgitanud, et naeratamine võib leevendada ka füüsilist valu. Tallinna Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia labori projektijuht Avo-Rein Tereping kirjutab sellest lähemalt.

CO2 emissioonide vähenemise taga on nii langenud tööstustoodang kui ka üldise energiavajaduse vähenemine.
OTSE

Analüüs: koroonaviirus vähendas CO2 heitmeid vaid ajutiselt

Kuigi möödunud aastal puhkenud pandeemiale järgnenud piirangud viisid ajaloo suurima süsinikuheitmete vähenemiseni, olid detsembriks need juba taas sama kõrged kui aasta varem. Alates Pariisi kliimaleppe sõlmimisest on suutnud oma CO2 emissioone vähendada vaid 64 riiki, nähtub värskest analüüsist.

Nova seletab!

SARS-CoV-2 muteerub pidevalt ja iga uue tüvega tekib küsimus, kas vaktsiin selle vastu kaitseb.
OTSE

Ülevaade: COVID-19 uued variandid ja nende levimus

Ehkki koroonaviiruse vastu vaktsineerimine on maailmas hoo sisse saanud, hoiavad teadlased viiruse arengul silma peal. SARS-CoV-2 muteerub pidevalt ja iga uue tüvega tekib küsimus, kas vaktsiin selle vastu kaitseb. Novaator tegi uue Euroopas leviva variandi valguses ülevaate murettekitavate viirusvariantide eripäradest ja nende levikust.

Kümnendi lõpuks peaks eripalgelised mudelid koondatama esimeseks terviklikuks planeet Maa simulatsiooniks.
OTSE

Euroopa Liidu rohepöördeks võetakse appi energianäljas superarvuti

Euroopa Liit eraldas hiljuti rohepöörde tarbeks triljon eurot, millest osa kavatsetakse kulutada planeedi kliimat kirjeldavate matemaatiliste mudelite koostamiseks. Jorge Luis Borgese jutustusest lähtudes võib aga selguda, et täpsete vastusteni jõudmiseks on tarvis veel rohkem elektrienergiat kulutavat simulatsiooni, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

PCR-test on võimas tööriist, kuid sel on omad kitsaskohad.
OTSE

Testide ebakõla raskendab koroonapositiivse nakkusohtlikkuse määramist

Laialt kasutatavad koroonatestid võimaldavad leida organismist pärilikkusainet, mis võib pärineda ka juba surnud viiruselt. Kuigi täiendava testiga saab määrata positiivse proovi andnud inimese nakkusohtlikkust, raskendavad seda testitootjate vahelised ebakõlad ja vereproovi võtmisega seotud probleemid. Katseprojektid on alanud siiski nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Vabariigi aastapäeva paraadi vaatajad Tallinnas
OTSE

Minutiloeng: miks tähistavad riigid rahvuspühi?

Veebruari lõpus tasub endalt küsida, mis on Eesti iseseisvuspäeva tähendus. Mis ajast pärineb rahvuspüha tähistamise komme nii Eestis kui kaugemal ja kuidas üldse saab ühest ajaloosündmusest riiklik tähtpäev? Küsimustele vastab Tallinna Ülikooli kultuuriajaloo professor Marek Tamm.

kuidas eri riikide piirangud töötavad?

Järgmised ikoonilised kaadrid inimestest Kuul võivad olla tehtud eestlaste arendatud kosmosekaameraga.
OTSE

"Pealtnägija": NASA tahab eestlaste kaamera Kuu peale saata

Astronaut Neil Armstrongi esimesed sammud Kuul aastal 1969 on ilmselt ajaloo enimvaadatud telekaadrid. Nüüd kavandab NASA uusi missioone Maa kaaslasele ning plaanide kohaselt jõuab pilt sellest meieni läbi eestlaste ehitatud kaamera. Kristjan Pihl elas Eesti kuukaamera sünnile kaasa joonestuslaualt kuni pakkimiseni.

Tarmo Soomere
OTSE

Tarmo Soomere: sotsiaalteadlased teavad, kui ühiskonnas on pinge kasvanud, kuid ei oska seda leevendada

Saates "Plekktrumm" oli külas mereteadlane ja matemaatik ning Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere, kes märkis muu hulgas, et kuigi oleme jõudnud reaalteadustes paljude vastusteni, on ühiskonnateadustes vaja suuri arenguid. Ta selgitas, et sotsiaalteadused suudavad küll öelda, kui ühiskonnas on pinge kasvanud, kuid ei oska seda leevendada. See on järgmine koht, kust oodatakse teadusrevolutsiooni.

Armastus on sisemine jõud, mis näitab, et meie jaoks on keegi või miski äärmiselt oluline.
OTSE

Diagnoos "armastus" – meditsiiniteadlased avavad tugevaima tunde olemust

Meie elust käib läbi palju inimesi, kes tekitavad meis erinevaid tundeid ja emotsioone, nende hulgas ka armastust. Kuidas armastust ära tunda ja kas see võib olla petlik? Miks valida väga hoolikalt seda inimest, kelle peale meie süda kiiremini põksuma hakkab? Tartu Ülikooli meditsiiniteadlased avavad, mis peitub diagnoosi "armastus" taga.

Kui 2000.. aastate alguses oli Eestis ülekaalulisi lapsi umbes kümme protsenti, siis praegu ulatub see ligikaudu 20 protsendini.
OTSE

Eesti laste ülekaaluga aitab võidelda viie lihtsa põhimõtte järgimine

Tartu teadlased ja arstid rõhutavad lihtsaid põhimõtteid, mille igapäevane järgimine aitab tuua soodsaid muutusi ülekaalu ja rasvumisega kimpus olevate laste elus. Päev alaku süsivesikurikka hommikusöögiga, õhtusööki söödagu koos perega, nälga peletab juurvili ja janu kustutab vesi, vähem aega ekraani taga istumisele ning rohkem aega aktiivsele liikumisele.

Omaniku iseloom kipub koera käitumist mõjutama.
OTSE

Aval koeraomanik kasvatab lemmiku kergemini julgeks

Öeldakse, et koer minevat peremehe nägu. Juhul, kui selle nägu mineku all mõeldakse peremehe iseloomujoonte ülevõtmist, siis on ütlusel mitte ainult kogemuslikus, vaid nüüd ka lausa teaduslikus mõttes tõetera sees.

Gdovi põhjaveekogumi suuremad kasutajad jäävad Rakvere, Kohtla-Järve, Jõhvi ja Kiviõli linna ning Aseri alevikku.
OTSE

Ida-Virumaa põhjavesi muutub üha soolasemaks

Eesti Geoloogiateenistus töötas läbi 188 puurkaevu andmed, mille analüüsimisel selgus, et Ida-Virumaal väheneb järjest sügavate veekihtide mageda põhjavee osakaal. Tulevikus tuleb joogiveeks kasutada seal rohkem pinnavett või leida tõhusamad põhjavee veetöötlussüsteemid. Põhjus on nii geoloogias kui ka inimtegevuses.

Mesilane tegutsemas.
OTSE

Mahemesinikke kimbutab keskkonnasaaste ja korjemaade nappus

Kunstlikele väetistele ja taimekaitsevahenditele toetuvas maailmas tekitab mahetootmine tugevaid tundeid. Nõnda sai Novaator pärast mahemee tootmise raskusi puudutanud artikli avaldamist tagasisidet ka sellega tegelevatelt mesinikelt. Avaldame nii pöördumise kui ka Eesti Maaülikooli taimetervise õppetooli juhi Marika Männi lisakommentaarid täies mahus.

Ka pandeemia tingimustes on võimalik üksteisele toeks olla.
OTSE

Lugeja küsib: kuidas vaimse tervisega kimpus lähedast kaugteel aidata?

Koroona ajastuga seotud piirangud ja hirmud võivad tekitada ärevust, kurvameelsust ja lootusetuse tunnet. Novaatori lugeja uuris, kuidas oleks võimalik sotsiaalse distantsi hoidmise tingimustes aidata lähedast, kelle vaimne tasakaal tundub olevat häiritud? Nõu ja nippe jagab Peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Lõppeva kümnendi säravamad ideed

Tallinn
OTSE

Ühiskonnateadused ja kultuur

Aasta on peagi läbi. ERR Novaator palus sel puhul paarikümnel Eesti teadlasel meenutada, mida endaga lõppevast kümnendist kaasa võtta ja mis olid nende eriala läbivad märksõnad.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

vaata saadet

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: