Опытный UX/UI Дизайнер

Зарплата
От 150 000 ₽
Местоположение и тип занятости
Неполный рабочий день · Можно удаленно
Компания
UX/UI Design of SaaS Products

Описание вакансии

Требуется опытный дизайнер на половину рабочего дня со стажем работы больше пяти лет для работы над разнообразными клиентскими проектами нашей студии. Мы работаем с различными компаниями, которым мы помогаем с проектированием и дизайном различных SaaS продуктов, часто делаем большие сайты для наших клиентов, и даже помогаем с разработкой бренд стиля. Одно из условий работы - понимание, что несколько раз в неделю придется проводить совещания в первой половине дня по временному поясу GMT -4 (Бостон). Отличное знание письменного английского языка обязательно, но все совещания будут на русском. Описание вакансии ниже!

BoundlessBits is a design studio that helps startups in major US tech hubs build engaging SaaS products and high-impact marketing sites. We are looking for a talented designer to join our team part-time (at least 25 hours per week) to work on various client projects.

YOUR JOB

  • Wireframe and prototype data-driven UX for SaaS products
  • Design functional and visually appealing UI
  • Create custom illustrations, animations, and iconography
  • Design visually appealing high-conversion marketing sites
  • Clearly communicate conceptual ideas and design decisions

YOUR TOOLS

  • Figma or Sketch (must be extremely proficient)
  • Zeplin
  • Principle, Marvel, or Framer (preferred) for prototyping
  • After Effects

OUR REQUIREMENTS

  • Minimum 5 years of product design experience
  • Strong product design portfolio with case studies
  • Excellent visual design abilities (bonus points for data visualization experience)
  • Experience designing large marketing websites from start to finish
  • Solid iconography and illustration skills
  • Intermediate English

Дополнительные инструкции

Портфолио и резюме обязательно для рассмотрения кандидатуры!

Ваш отклик

No content.icon.access denied
Авторизуйтесь
Откликаться на вакансии могут только зарегистрированные пользователи.