Το 2007 που λες, αγόρασα τούτο εδώ το domain και άρχισα να γράφω πραγματάκια. Μέσα λοιπόν από αυτό το blog γνώρισα ανθρώπους, αξιόλογους ανθρώπους. Στην αρχή τους “γνώρισα” μέσα από τα σχόλια τους, στο twitter και αργότερα κάποιους από κοντά. Είναι άνθρωποι που αγαπάνε τη δουλειά τους, που κάνουν μια έντιμη προσπάθεια, που κυνηγούν τα όνειρα τους.
Μέσα σε 6 χρόνια η πορεία αυτών των ανθρώπων είναι καταπληκτική, την ζω και εγώ μαζί τους ίσως χωρίς να το ξέρουν και νιώθω χαρούμενος, υπερήφανος και πάνω από όλα τυχερός που έχω τη δυνατότητα να έχω παρτίδες μαζί τους. Θα ήθελα λοιπόν να τους πως από εδώ μέσα ένα μεγάλο μπράβο και ένα μεγάλο ευχαριστώ. Στον καθέναν για διαφορετικούς λόγους.
Θάνος Παπαβασιλείου
Όταν γνωριστήκαμε το μόνο που ήξερε είναι πως ήθελε να γίνει Web designer. Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές είναι στο αεροπλάνο για Λονδίνο όπου και θα δουλέψει σε ένα project τόσο μεγάλο όσο και το κεφάλι του. Ένα μεγάλο μπράβο στον “Klou” λοιπόν για την απίστευτη πορεία μέχρι τώρα και ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη στάση του απέναντι μου όλα αυτά τα χρόνια. Δε πίστευα ποτέ πως θα έχω ένα τέτοιο φίλο στα 30.
Γιάννης Κωνσταντακόπουλος
Ο Γιαννάκης είναι από εκείνους τους ανθρώπους που θαυμάζω γιατί και ατομική βόμβα να σκάσει αυτός θα αντιμετωπίσει τα πράγματα με ψυχραιμία και με μια μεθοδικότητα που σχεδόν γίνεται ενοχλητική. Επαγγελματίας από αυτούς που ψάχνουμε με το μικροσκόπιο. Ένα μεγάλο μπράβο στον Γιαννάκη για τη στάση του και τη προσφορά του στη κοινότητα μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την έμπνευση που μου έδωσε να ξεκινήσω το The Portrait of a Geek. Σου χρωστάω πολλά (λεφτά, απ’ όσο θυμάμαι δε σου χρωστάω, οπότε όλα καλά).
Βασίλης Μαστοροστέργιος
Τούτος εδώ εμφανίστηκε κάποια στιγμή σε ένα OpenCoffee με ένα μεγάλο ερωτηματικό στο κεφάλι. Αν υπήρχε τρόπος να μάθει να σχεδιάζει, να κόβει, να προγραμματίζει, να σχεδιάζει, να κόβει, να κόβει, να σχεδιάσει, να προγραμματίζει, να προγραμματίζει θα το έκανε. Ο Βασίλης νομίζω πως είναι πιο κοντά στα “χνάρια μου” από οποιονδήποτε. Ακόμα και ο τρόπος που δουλεύει μου είναι απίστευτα συμβατός. Ένα μεγάλο μπράβο στο Βασίλη για την υπομονή που έδειξε ένα χρόνο τώρα στο CSSIgniter. Οποιοσδήποτε άλλος θα με είχε βρίσει και θα είχε φύγει. ΄Ενα μεγάλο ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μου δείχνει.
Ζαχαρένια Ατζιτζικάκη
Α, η Ζαχαρένια. Έχουμε περάσει μαζί ελάχιστες ώρες αλλά για κάποιο λόγο νιώθω την νιώθω κοντά μου. Ανεξήγητο αλλά ισχύει. (Μιχάλη ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ έτσι; Έτσι.) Την Ζαχαρένια τη θαυμάζω για την πορεία της. Έχει μόνο αξιόλογα πράγματα να μας δείξει από τη δουλειά της. Ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν για μια πορεία της που όλοι θα θέλαμε να έχουμε. WorkableHR Team ξέρεις τι; Θα μπορούσα να σου μιλάω μέρες αλλά in a nutshell είστε πολύ κωλόφαρδοι που την έχετε στην ομάδα σας. Ντάξει, κωλόφαρδοι, ξέρετε ποιά πόρτα χτυπήσατε, καταλαβαίνετε τι εννοώ όμως. Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη γνώση που μου έχει μεταφέρει είτε μέσα από τη δουλειά της, είτε μέσα από το blog της, είτε μέσα από τα links που μοιράζεται μαζί μας. Big hug!
Απόστολος Γρηγορόπουλος
Και με τον Απόστολο δεν είχα ευκαιρία να περάσω πολύ χρόνο μαζί του αλλά είναι και αυτός ένας από τους ανθρώπους που εκτιμώ απίστευτα πολύ. Στον Απόστολο το μπράβο μου και το ευχαριστώ μου είναι κοινό μιας και τον τελευταίο χρόνο περίπου είναι υπεύθυνος για την φιλοξενία / ομαλή λειτουργία του CSSIgniter. Εντάξει, πάτε σε όποια εταιρεία θέλετε. Τέτοια συμπεριφορά / υπηρεσία δε θα βρείτε πουθενά. Ευχαριστώ πολύ Απόστολε.
Γιάννης Τσεβδός
Όπως και με τον Απόστολο και με τη Ζαχαρένια, η σχέση μου με τον Γιάννη είναι κυρίως διαδικτυακή. Δίνει και αυτός από τη μεριά του μια έντιμη μάχη στο χώρο μας κάτι που δε μπορώ παρά να σεβαστώ. “Frontendας” δυνατός, μοιράζεται πράγματα μαζί μας χωρίς να ζητάει ανταλλάγματα και γενικά πρόκειται για μια αξιοσέβαστη παρουσία. Ένα μεγάλο μπράβο για το Phrappe και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε σένα Γιάννη για τον ίδιο λόγο που είπα ευχαριστώ και στον Κωνσταντακόπουλο. Για την έμπνευση που μου έδωσες να ανοίξω τούτο δω το blog.
Γιώργος Γάτος
Ίσως ο πιο δίκαιος άνθρωπος που έγω γνωρίσει. Ποιός δεν τον γνωρίζει στη κοινότητα μας και ποιός δεν αναγνωρίζει τη συνεισφορά του, ειδικά στη Θεσσαλονίκη; Ένα μεγάλο μπράβο για τη στάση του γενικότερα απέναντι στα πράγματα και ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια που μου έχει προσφέρει με το CSSIgniter.
Είναι κι άλλοι άνθρωποι για τους οποίους έχω “μπράβο + ευχαριστώ” αλλά θα τους αναφέρω σε άλλο post. Επίσης να σου πω αν αναρωτιέσαι από που προέκυψε όλη αυτή η “αγάπη” μεσημεριάτικα είναι το γεγονός πως μέσα στη γενικότερη μαυρίλα και θλίψη που επικρατεί πρέπει κάπως μόνοι μας να φτιάχνουμε τη διάθεση μας. Προσωπικά, όταν σκέφτομαι αυτούς τους ανθρώπους και τη πορεία τους μόνο χαρούμενο με κάνει, οπότε ίσως να κάνει και εσένα. Ποτέ δε ξέρεις.
Keep rocking boys and girls.